۳ گام ساده در ایجاد ثروت ؟!

۳ گام ساده در ایجاد ثروت؟!

« ایجاد ثروت » و موفقیت مالی همیشه موضوع داغی است که منجر به شکل‌گیری مباحثی مانند «چگونه به سرعت ثروتمند شوید، ثروت و دارایی‌های خود را چند برابر کنید و غیره » می‌شود تا افراد را به انجام معامله‌ها و ریسک‌هایی تحریک کند که ممکن است در شرایط عادی، هیچ‌وقت زیر بار آن نروند.
« ۳ گام ساده برای ایجاد ثروت» ممکن است در ظاهر عبارت گمراه‌کننده‌ای به نظر بیاید اما اینطور نیست. با اینکه این گام‌ها ساده هستند اما پیاده‌سازی آن ها در عمل کار آسانی نیست.

در کافه آبی با هم این موارد بسیار مهم را مرور میکنیم …

ایجاد ثروت و کسب درآمد در طول زمان نیازمند ۳ اقدام زیر است:

🔵 در گام اول شما نیاز دارید که پول در بیاورید و درآمد داشته باشید.

به این معنا که قبل از اینکه شما بتوانید سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را شروع کنید، نیاز به یک منبع درآمد بلندمدت دارید که به اندازه‌ای کافی باشد تا بتوانید بخشی از آن را پس از مخارج روزمره و ضروری خود، برای دو گام بعدی کنار بگذارید.

🔵 در گام دوم شما نیاز به پس‌انداز بخشی از پول خود را دارید.

به محض اینکه صاحب درآمد خوبی شدید که نیازهای اصلی و اولیه شما را رفع کرد باید به فکر طراحی یک برنامه درست برای پس‌انداز بخشی از آن باشید.

پس‌انداز

پس‌انداز

🔵 در گام سوم نیاز دارید که پول پس‌انداز شده خود را سرمایه‌گذاری کنید.

پس از اینکه مبلغ مشخصی را به صورت ماهانه کنار گذاشتید و پس‌انداز کردید، باید خیلی محتاطانه استراتژی‌های مربوط به نحوه سرمایه‌گذاری آن را تعیین کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

🔸 از مفاهیم بالا یک معادله ساده به‌دست می‌آید:
درآمد – مخارج = پس‌انداز

۱️⃣ گام اول: به اندازه کافی پول دربیاورید!

این گام ممکن است ابتدایی به نظر برسد اما برای کسانی که تازه شروع کرده‌اند و یا تجربه کمی دارند، اساسی‌ترین و مهم‌ترین قدم به شمار می‌رود.

همه ما با اصطلاح «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» آشنا هستیم؛ وقتی مبلغی مشخص در طول زمان به صورت منظم کنار گذاشته شود، در آینده می‌تواند به ثروت زیادی ختم شود. اما سوال اساسی که هر فرد در این مرحله باید از خود بپرسد این است که آیا در قدم اول به اندازه‌ای درآمد دارم که بتوانم به پس‌انداز هم فکر کنم؟؟

🔸 همیشه به خاطر داشته باشید که اقدامات زیادی در خصوص کاهش هزینه‌ها می‌توان صورت داد؛ اما اگر در حال حاضر به اندازه کافی هزینه‌های خود را کاهش داده‌اید، در این صورت باید به دنبال راهی برای افزایش درآمد خود باشید و به این فکر کنید که آیا در کاری که انجام می‌دهید به اندازه کافی خوب عمل می‌کنید و یا به قدری از آن لذت می‌برید که تا ۴۰،۵۰ سالگی خود آن را ادامه دهید؟؟

به طور کلی دو نوع درآمد وجود دارد :

⚫️ درآمدی که از طریق شغل اصلی شما برای اداره زندگی و رفع نیازهای شما به دست می‌آید.
⚫️ درآمدی که از طریق سرمایه‌گذاری‌های خود به دست می‌آورید.

۲️⃣ گام دوم: مقداری کافی از پول خود را، پس‌انداز کنید!

شما درآمد کافی دارید، زندگی بسیار خوبی دارید، اما… به اندازه کافی پس‌انداز نکرده‌اید! مشکل کار کجاست؟!

پس‌انداز از درآمد

پس‌انداز از درآمد

تنها دلیل چنین اتفاقی این است شما دارید از بودجه خود فراتر می‌روید! برای توسعه بودجه و یا برای رسیدن به بودجه فعلی خود و قرار گرفتن در مسیر آن مراحل زیر را امتحان کنید:

⚫️ برای حداقل یک ماه، هزینه‌های خود را پیگیری و یادداشت کنید و مطمئن شوید که هزینه‌های خود را دسته‌بندی کرده‌اید. گاهی اوقات فقط آگاهی از میزان مخارجی که دارید به شما کمک می‌کند تا عادت‌های خود را در خرج کردن کنترل کنید. 
⚫️ بودجه را بر اساس نیازتان تغییر بدهید. احتمالا همینطور که پیش می‌روید متوجه می‌شوید که برای برخی از موارد خاص بیشتر و یا کم‌تر از نیاز، بودجه در نظر گرفته‌اید.
⚫️ هیچ‌وقت نمی‌دانید چه چیزی در انتظار شماست، پس بودجه‌ای را برای حوادث ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی در نظر داشته باشید.

مهم‌ترین بخش در این مرحله این است که بین چیزی که واقعا به آن نیاز دارید و چیزی که ممکن است به ندرت به آن نیاز پیدا کنید تمایز قائل شوید.

🔸 هر از چندگاهی، زمانی که توانستید به حد مورد انتظار خود پس انداز کنید، مبلغی را به عنوان جایزه برای خودتان در نظر بگیرید و به تفریح بپردازید. این کار احساس بهتری در شما ایجاد می‌کند و انگیزه شما را برای پس‌انداز بالا می برد.

۳️⃣ گام سوم: پول خود را در جای درست و به شیوه درست سرمایه‌گذاری کنید.

شما به اندازه کافی پول درمی‌آورید و مقدار مناسبی از آن را هم پس‌انداز می‌کنید، اما همه آن را به روشی محافظه‌کارانه سرمایه‌‌گذاری می‌کنید. اگر می‌خواهید سبد سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته باشید باید ریسک کنید؛ که این به معنی سرمایه‌گذاری در سهام است.

سرمایه‌گذاری

چگونه متوجه شوید چه سطحی از سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است؟

با ارزیابی وضعیت موجود خود شروع کنید. میزان ریسکی که حاضر به تحمل آن هستید و نرخ سود مورد انتظار خود را تعیین کنید. هم‌چنین تمام عناصر مالی تاثیرگذار بر زندگی خود را از جمله هزینه‌های مسکن، مالیات‌ها، نیاز به پول و نقدینگی و سایر عوامل منحصر به فرد را محاسبه کنید.

در قدم بعدی باید نحوه تخصیص دارایی خود را تعیین کنید. برای این منظور، هم می‌توانید از مشاوران و کارگزاران بورسی استفاده کنید و هم اگر از دانش و تجربه کافی برخوردارید خودتان این کار را انجام دهید.

این تخصیص با توجه به سیاست‌های سرمایه‌گذاری که شما در نظر گرفته‌اید انجام می‌شود و معمولا ترکیبی از دارایی‌های مختلف مانند سبد سهام، اوراق قرضه و وجوه نقد می‌باشد.
سرمایه‌گذاران جوان‌تر نسبت به سرمایه‌گذاران مسن‌تر، از آنجا که زمان بیشتری در اختیار دارند می‌توانند بخش بیشتری از این دارایی را به سهام تخصیص بدهند.

سبد سرمایه‌گذاری متنوع

و در قدم نهایی هم باید یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع انتخاب کنید. چرا که ممکن است هم‌چنان که یک سهم با افت قیمت مواجه می‌شود و موجب ضرر می‌گردد، سهام دیگر رو به رشد و سودآوری باشند. تنوع سبد سهام ریسک‌هایی از این قبیل را کاهش می‌دهد و یک مشاور سرمایه‌گذاری با تجربه می‌تواند به شما در ایجاد یک استراتژی تنوع‌سازی کمک کند.

برای شروع سرمایه‌گذاری شما نیاز به یک کارگزار رسمی و دریافت کد معاملاتی از آن دارید. کد معاملاتی هر فرد شناسه او در بازار سرمایه است. 
برای آنکه بدانید چگونه فعالیت خود را در این بازار شروع کنید پیشنهاد می‌کنیم مطلب «شروع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه» را مطالعه نمایید. این مبحث به سرمایه‌گذاران بدون تجربه و یا کم تجربه نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند در عین حال که سایر کارهای روزمره خود را انجام می‌دهند، به پول و سرمایه خود نیز اجازه رشد دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.