کاردانو چیست؟

کاردانو

تعریف و کاربردهای آن :

ارز دیجیتال ADA  با شبکه ای به نام کاردانو امروزه به عنوان یک ارز محبوب برای ارسال و دریافت وجوه مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو پلتفرمی بر اساس بلاکچین است که همانند اتریوم توانایی اجرای قراردادهای هوشمند را نیز دارد با این تفاوت که بخاطر طراحی چند لایه آن امنیت آن بسیار بیشتر است. کاردانو اولین پروژه ای است که بر اساس تحقیقات علمی و دانشمندان طراحی شده است.

این شبکه در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد.

برخلاف دیگر ارزهای مجازی که با هدف اصلاح سیستم مالی به وجود آمده اند هدف از ایجاد این شبکه تمرکز زدایی از شرکت ها و بانک ها و هوشمند سازی برنامه هاست. 

چارز هاسکینسون بنیانگذار شبکه کاردانو ، خود جزء توسعه دهندگان اتریوم بود .

به دلیل شباهت های بسیار زیاد کاردانو به اتریوم و ژاپنی بودن اکثر توسعه دهندگان و سرمایه گذاران این ارز ، به آن کاردانو  اتریوم ژاپنی نیز می گویند. 

این پلتفرم با زبان برنامه نویسی(Haskell  ) نوشته شده است که امنیت آن بسیار بیشتر از اتریوم است و از خطاها مصون است.

پروژه کاردانو در سال ۲۰۱۵ استارت خورد و حدود ۲ سال تحقیق بر روی آن طول کشید تا توانست  مشکلات مربوط به فرایند تراکنش ها در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل نماید. 

از این شبکه به عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال یاد می کنند چرا که توانسته است امکان استفاده خیلی مفیدتر و بهتر را از قراردادهای هوشمند فراهم نماید. بیشتر ico ها و پروژه های غیرهدفمند و بی ارزش به دلیل فنی بودن شبکه کاردانو و برنامه نویسی حرفه ای در آن قابل اجرا نخواهند بود. 

در شبکه کاردانو سرعت انجام تراکنش ها بسیار بالا و هزینه بسیار کمتر است.

طراحی لایه به لایه قابلیت های جدید بسیار زیادی به بلاک چین این شبکه داده است. توسعه دهندگان و برنامه نویسان در صورتی که دارای یک ایده هدفمند باشند می توانند برنامه های غیرمتمرکز خود را بر روی این شبکه اجرا کنند. امروزه می توان کاردانو را یک رقیب جدی و سرسخت برای اتریوم برشمرد.

هرچند این ارز در مراحل اولیه خود به عنوان یک شبکه و ارز رمزنگاری شده به سر می برد اما برنامه های جاه طلبانه ای برای آینده خود دارد و قصد دارد به صورت یک چهار چوب قابل اعتماد برای سیستم های بازی و شبکه های هوشمند  عمل کند. 

تفاوت کاردانو با اتریوم و بیت کوین

هدف کاردانو پایداری در پلت فرم های ارزهای رمزنگاری شده و از بین بردن مشکلات زیرساختی و مشکلات مربوط به مقیاس پذیری در بیت کوین ( اولین ارز رمزنگاری شده) و اتریوم ( شبکه و ارز هوشمند) بیان شده است. کاردانو به عنوان راه حلی برای افزایش سرعت شبکه و کاهش هزینه های تراکنش ها در نظر گرفته شد.

برای این منظور کاردانو از POS  و RINA بهره گرفت. در POS به جای اینکه در شبکه بلاک چبن از هر گره کپی گرفته شود یک رهبر برای مجموعه ای از گره ها انتخاب می شود که کار آن اتصال تراکنش ها به شبکه اصلی است. این روند باعث کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به تراکنش ها می شود. 

کاردانو

کاردانو

استفاده از RINA در این شبکه نیز باعث افزایش مقیاس پذیری آن می شود. 

همچنین کاردانو تلاش می کند با ایجاد زنجیره های متقاطعی از بلاک ها یک ساختار پایدار ایجاد کند. علاوه بر این با توصیف یک قانون اساسی قصد دارد از تکرار اتفاقاتی که در اتروم و بیت کوین در مورد هارد فورک افتاد جلوگیری کند. 

استخراج کاردانو

استخراج کاردانو از طریق سیستم اثبات سهام می باشد.

الگوریتم اثبات انجام کار ( Proof of Work )

سیستم اثبات کار در شبکه های همچون بیت کوین، لایت کوین و اتریوم با هدف حفاظت از حملات سایبری طراحی شده است. سیستم اثبات کار قبل ازبیت کوین نیز وجود داشته است اما استفاده آن در ارزهای دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو باعث برپایی اتقلابی عظیم در روش های معاملاتی سنتی شد. 

در فرایند اثبات انجام کار ، کامپیوتر نیازمند حل مسائل پیچیده ریاضی است که به آن ماینینگ می گویند. ماینرها در حل این مسائل پیچیده با هم رقابت می کنند و به اولین ماینری که بتواند محاسبات بلاک را انجام دهد پاداش داده می شود. 

الگوریتم اثبات سهام

هدف این الگوریتم با فرایند اثبات انجام کار یکسان اما نحوه کار آن متفاوت است. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ در  انجمن بیت کوین تاک مورد بحث قرار گرفت و برای اولین بار ارز Peercoin  از آن استفاده کرد. در فرایند اثبات سهام همه نقش ماینر را دارند و هرکس به اندازه  دارایی اش سهمی در استخراج خواهد داشت.

در این سیستم مانند سیستم اثبات کار پاداش وجود ندارد بنابراین ماینرها به اندازه دارایی خود از آن ارز کارمزد دریافت می کنند. در این روش استخراج ارز مورد نظر به صورت کامل از قبل انجام شده است و تعداد واحدهای ارز تغییر نمی کند. 

نحوه کار کاردانو

کاردانو از دو لایه تشکیل شده است (لایه توافق کاردانو یا CSL و لایه رایانشی کاردانو یا CCL ) . 

لایه اول پلت فرم، همان تراز دفتر کل می باشد و هدف از آن بهبود مقیاس پذیری بیت کوین است. این لایه با استفاده از سیستم اثبات سهام، باعث تایید تراکنش ها  و بوجود آمدن بلاک های جدید  می شود. 

لایه دوم کاردانو یا CCL ( لایه رایانشی )

لایه دوم پلت فرم CCL نام دارد که حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه انجام تراکنش است. این لایه محاسباتی باعث شده کاربران آن بتوانند قوانین متفاوت و مختلفی را هنگام ارزیابی معاملات ایجاد کنند. به طور مثال شما می توانید با استفاده از این لایه، معاملاتی را که در دفتر کل مربوط به املاک نیستند انجام ندهید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.