چگونگی ایجاد یک رابطه بر اساس وابستگی متقابل

چگونگی ایجاد یک رابطه بر اساس وابستگی متقابل

بیشتر ما ارتباط با دیگران را خصوصاً در روابط عاشقانه خود بسیار مهم می دانیم. در حقیقت ، ما برای اتصال سیمی هستیم و به ما این امکان را می دهد تا با شریک زندگی خود پیوند و صمیمیت برقرار کنیم. موفقیت در روابط طولانی مدت به شدت به کیفیت ارتباط عاطفی ما با یکدیگر بستگی دارد. وقتی به روابط ایده آل خود فکر می کنیم اغلب به یک رابطه شگفت انگیز ، نزدیک ، مادام العمر با مهمترین فرد زندگی خود فکر می کنیم.

بنابراین ، چگونه می توانیم آن نوع رابطه را برقرار کنیم؟ آن پیوند دنج ، ایمن و طولانی مدت با کسی که می شناسیم پشت ماست برای شروع یک مسافت طولانی است؟ رابطه ای که به ما این آزادی را می دهد که خودمان باشیم ، که از رشد ما پشتیبانی می کند و به ما اجازه می دهد انعطاف پذیری بیشتری با یکدیگر داشته باشیم؟

وابستگی متقابل چیست؟

وابستگی متقابل نشان می دهد که شرکاء ضمن حفظ احساسات محکم از خود در روابط ، پویایی را از اهمیت پیوند عاطفی که در آن به اشتراک می گذارند ، می شناسند و آنها را ارزیابی می کنند. یک فرد وابسته به هم ، ارزش آسیب پذیری را تشخیص می دهد و می تواند به روشهای معناداری برای ایجاد صمیمیت عاطفی به طرف شریک زندگی خود بگردد. آنها همچنین به یک احساس خویشتن ارزشی قائل هستند که به آنها و شریک زندگی خود اجازه می دهد خودشان باشند بدون اینکه نیازی به سازش افرادی باشند که یا سیستم ارزشهای آنها هم سو باشند.

وابستگی متقابل

وابستگی متقابل

وابستگی به شخص دیگر می تواند ترسناک یا حتی ناسالم به نظر برسد. در حال رشد ، ما اغلب به یک ارزش بیش از حد استقلال آموخته می شویم که تا حدی خودمختار باشد و ارزش بالایی را برای عدم نیاز به دیگران برای حمایت عاطفی به وجود آورد. هرچه احساس استقلال بسیار ارزشمند باشد ، به شدت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، این امر در واقع باعث می شود که ما بتوانیم از نظر عاطفی با دیگران به یک روش معنی دار ارتباط برقرار کنیم. صمیمیت عاطفی با شریک زندگی برای کسانی که احساس استقلال خارق العاده ای دارند ، می تواند دشوار باشد ، حتی ترسناک یا به نظر می رسد به خصوص به عنوان یک رابطه ارزشمند باشد.

وابستگی به هم وابستگی نیست

وابستگی متقابل همان چیزی نیست که به هم وابسته بودن باشد. یک فرد وابسته به همبستگی تمایل دارد به دلیل احساس خویشتن و رفاه خود به شدت به دیگران اعتماد کند. برای آن شخص توانایی تشخیص محل زندگی و شریک زندگی آنها وجود ندارد ، احساس مسئولیت پذیری نسبت به شخص دیگری برای رفع نیازهای آنها وجود دارد و یا اینکه شریک زندگی خود بتواند تمام نیازهای خود را برآورده کند تا در مورد اینکه چه کسی هستند خوب نباشیم. 

ویژگی های یک رابطه وابسته به همبستگی شامل مواردی مانند:

مرزهای ضعیف و بدون مرز
رفتارهای خوشایند مردم
واکنش پذیری
ارتباطات ناسالم و ناکارآمد
دستکاری
مشکل با صمیمیت عاطفی
رفتارهای کنترل کننده
سرزنش یکدیگر
عزت نفس پایین یک یا هر دو شریک زندگی
هیچ منافع شخصی یا اهداف خارج از رابطه وجود ندارد

روابط وابسته به همسایگی سالم نیستند و اجازه نمی دهند اتاق شرکا خودشان باشند ، رشد کنند و خودمختار شوند. این روابط ناسالم یک شریک زندگی ، یا هر دو را درگیر می کند ، که به شدت به دیگری اعتماد می کنند و رابطه را به خاطر احساس خویشتن ، احساس شایستگی و بهزیستی عاطفی کلی متکی می کنند. وقتی روابط به خوبی پیش نرود ، احساس گناه و شرم برای یک یا هر دو شریک وجود دارد.

روابط عاشقانه

همانطور که درمانگر و متخصص وابستگی به cod ، Darlene Lancer ، JD ، LMFT توصیف می کند ، وابستگی به فرد شامل “کسی است که احساس اصلی خود را از دست داده است ، به طوری که فکر و رفتار وی در اطراف شخص یا چیزی بیرونی از جمله یک شخص ، یک ماده یا سایرین می چرخد. فعالیتی مانند جنس یا قمار. “

چرا وابستگی متقابل برای یک رابطه سالم است

وابستگی متقابل مستلزم تعادل بین خود و دیگران در درون رابطه است ، به رسمیت می شناسد که هر دو شریک در تلاش هستند حضور داشته باشند و نیازهای جسمی و عاطفی یکدیگر را به روشهای مناسب و معنادار برآورده کنند. شرکاء خواستار یکدیگر نیستند و به خاطر احساس ارزشمندی به دنبال شریک زندگی خود نمی گردند. این به هر شریک زندگی می دهد تا احساس خویشتن را حفظ کند ، جایی برای حرکت به سمت یکدیگر در مواقع نیاز و آزادی تصمیم گیری بدون ترس از آنچه در این رابطه رخ خواهد داد.

ویژگی های یک رابطه وابسته به یکدیگر

رابطه سالم و وابسته به هم وابسته را می توان با برخی موارد زیر تشخیص داد:

مرزهای سالم
گوش دادن فعال
زمان برای منافع شخصی
ارتباطات پاک
مسئولیت شخصی در قبال رفتارها
ایجاد ایمنی برای یکدیگر آسیب پذیر است
درگیر و پاسخ به یکدیگر
عزت نفس سالم
با هم باز و قابل دسترس بودن

رابطه وابسته

رابطه وابسته

وقتی شرکا احساس گرسنگی و ارزشمندی می کنند ، روابط به یک پناهگاه امن و مکانی تبدیل می شود که زوج بتوانند به هم وابسته باشند. این بدان معنی است که آنها درک می کنند که در روابط تنها نیستند ، می توانند در مواقع ضروری با خیال راحت به سمت یکدیگر سوار شوند و احساس امنیت کنند که شریک زندگی آنها حضور خواهد داشت.

نحوه ایجاد یک رابطه وابسته به هم

نکته اصلی ایجاد یک رابطه متقابل این است که از ابتدا به این فکر کنید که کی هستید. بسیاری از اوقات مردم به دنبال اجتناب از احساس تنهایی ، بدون هیچ گونه تأمل شخصی در مورد اینکه چه کسی هستند ، به دنبال یا ورود به روابط هستند .

حتما بخوانید : در کافه آبی

۱۰ عادت مهم افراد پولدار چیست ؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.