واقعیت های روانشناسی جالب در مورد پرواز با هواپیما

واقعیت های روانشناسی جالب در مورد پرواز با هواپیما

پرواز با هواپیما شیوه راحتی از سفر است. البته راحتی و امنیت یک روی سکه است. کم نیستند مسافرانی که به محض نشستن روی صندلی های هواپیما و بلند شدن از زمین، تپش قلب می گیرند. شاید جالب باشد بدانید که ترس و استرس تنها احساساتی نیستند که برخی مسافران در هنگام پرواز تجربه می کنند. شاید بد نباشد با چند واقعیت جالب در مورد پرواز با هواپیما آشنا شوید.

ارتقای صندلی می تواند منجر به یک واکنش روانشناختی شود

تقریبا همه مسافران آرزوی این را دارند که وقتی وارد هواپیما می شوند، به دنیای جادار و پر زرق و برق فرست کلاس ارتقا پیدا کنند. اما به نظر می رسد ارتقای کلاس پروازی معایبی هم به همراه داشته باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله تحقیفات سفر به چاپ رسید، نشان داد که ارتقای کلاس پروازی آن هم به صورت ناگهانی و پیش بینی نشده در بسیاری از مسافران احساس ناخوشایند گناه را ایجاد کرده است. یافته های این مطالعه حاکی از آن بود که افراد مستعد احساس گناه با دریافت این نوع مزایا احساس گناه می کرده و از اینکه خانواده یا دوستان آنها در این امر با آنها شریک نبودند، خود را سرزنش می کردند.

ارتقای صندلی می تواند منجر به یک واکنش روانشناختی شود

ارتقای صندلی می تواند منجر به یک واکنش روانشناختی شود

هر چند که مقامات اجرایی ایرلاین ها اینگونه فکر می کنند که ارتقای صندلی در پروازها، راهی برای جلب رضایت مشتری است، مطالعات به این نتیجه رسید که برخی از مسافرانی که از این امتیاز بهره مند می شوند (در صورتی که دوستان آنها از آن برخوردار نشده اند) میل کمتری برای پرواز مجدد با آن شرکت هوایی داشته اند.

ترس شما از پرواز می تواند برایتان گران تمام شود

خبر خوب این است که اگر از پرواز می ترسید، تنها کسی نیستید که به این مشکل دچار است. مطالعات اخیر نشان می دهند که نزدیک به ۴۰ درصد مردم درجه ای از ترس و اضطراب را در هنگام سفر هوایی تجربه می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله تحقیقات سفر به چاپ رسید، نشان داد که ترس یک فرد از پرواز تأثیرات مهمی روی پرواز او و نیز انتخاب یک ایرلاین دارد.

ترس شما از پرواز می تواند برایتان گران تمام شود

ترس شما از پرواز می تواند برایتان گران تمام شود

مسافرانی که ترس بیشتری از پرواز دارند، بیشتر احتمال دارد که شرکت هوایی کشور خود را بهترین انتخاب بدانند. دلیل این امر هم این است که توانایی برقراری ارتباط با خدمه پرواز و به زبان کشور خود، به نوعی آرامش بخش و تسکین دهنده است. به علاوه ترس زیاد به نوعی با انتخاب پروازهای هنگام روز و نیز پروازهای بدون توقف ارتباط دارد. به عبارت دیگر مسافران مضطرب و عصبی بیشتر احتمال دارد تا حتی با پرداخت چند دلار بیشتر شرکت هوایی کشور خود یا پروازهای بدون توقف را در مقایسه با مسافران آرام و بدون استرس به عنوان شیوه سفرشان انتخاب کنند.

بی تابی شما در هنگام سوار شدن به هواپیما موجه است

شاید در هنگام سوار شدن به هواپیما از اینکه مجبور به عبور از جمعیت و چمدان های آنها در راهرو بشوید، آزرده خاطر باشید. به نظر می رسد در این زمینه هم حق با شما باشد.آزمایشی در سال ۲۰۱۱ به انجام رسید که در آن پنج شیوه مختلف سوار شدن به هواپیما با یکدیگر مقایسه شده بودند. یافته های این آزمایش نشان داد که روشی که امروزه توسط بیشتر ایرلاین ها مورد استفاده قرار می گیرد، در بین دو روش آهسته رتبه بندی می شود.

بی تابی شما در هنگام سوار شدن به هواپیما موجه است

بی تابی شما در هنگام سوار شدن به هواپیما موجه است

نتایج این مطالعه نشان داد که سوار شدن از قسمت عقب به قسمت جلوی هواپیما (این تکنیک بیشترین شباهت را به روشی دارد که ما در بیشتر فرودگاه ها با آن مواجه می شویم)، بیشتر از ۶ دقیقه زمان می برد. این در حالی است که روش استِفِن (به نام فیزیکدان معروف جیسون استفن) که مسافران را ملزم می کند تا در نظم و ترتیب خاصی وارد شده تا تداخل صندلی و راهرو را به حداقل برسانند، تنها سه و نیم دقیقه زمان می برد. نویسندگان این مطالعه همچنین پیش بینی کردند که اجرای روش استفن بتواند سالانه میلیون ها دلار برای صنعت هوایی صرفه جویی به همراه داشته باشد.

مطالب بیشتر : چرا ایرانیها اینقدر خارجیها رو دوس دارن؟ مثلا توریست ها

منبع: thecut.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.