نکات مهمی که باید برای طراحی صفحات فرود یا (Landing Page) بدانید

نکات مهمی که باید برای طراحی صفحات فرود (Landing Page) بدانید

با یک مقاله دیگر در مورد طراحی صفحه فرود در خدمت شما هستم و در این مقاله قصد داریم تا به بهبود طراحی صفحات فرود (Landing Page) بپردازیم. پس تا پایان، با من همراه باشید، تا ببینیم که چگونه می‌توان نسبت به صفحات فرود وب‌سایت خود بهبود ایجاد کرد و کیفیت آن را افزایش داد.

بسیار خوب ابتدا ببینیم که اصلا صفحه فرود چیست؟

صفحه فرود، به یک یا تعدادی از صفحات وب‌سایت شما گفته می‌شود که وظیفه جذب Lead یا سرنخ برای کسب‌وکار شما را دارد که این سرنخ‌ها پتانسیل تبدیل شدن به مشتری‌های تجارت شما را دارند.
اگر بخواهم ساده‌تر این قضیه را برای شما مطرح کنم، در واقع صفحه فرود، برای تجارت شما، نقش یک آهنربا را بازی می‌کند و سبب می‌شود تا علاقه‌مندان به خدمات و محصولات شما را به سوی خود جذب کند.
اما در ادامه خواهیم دید که چگونه می‌توان اثربخشی چنین صفحات را بهبود بخشید.

استفاده از المان‌های جذب lead در طراحی صفحه فرود

اصولا در صفحات فرود می‌بایست یک ارزش منحصر به فرد ارائه داد به گونه‌ای که مخاطبین این احساس را دریافت کنند که در برابر ارائه اطلاعات خودشان به شما، یک ارزش خاص دریافت می‌کنند.
چینش محتوا نباید به گونه‌ای باشد که سبب غرق شدن مخاطب گردد و این نکته را بدانید که شما فقط ۸ ثانیه فرصت دارید که مخاطب را برای دریافت اطلاعاتش، راضی کنید.

از جمله المان‌های مهم و تاثیرگذار در جذب مخاطب بیشتر، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

– عنوان یا سرتیتر (مهم‌ترین ارزش کلیدی را در این عنوان ذکر کنید)
– زیرعنوان (برخی از صفحات فرود ممکن است بیان ارزش‌ها را به زیر عنوان‌هایی تقسیم کنند)
– کلید‌های Call To Action (استفاده از متن‌های جذاب با تضاد رنگی برای اینگونه کلید‌ها )
– بیان مزیّت‌ها (سعی کنید حداقل ۵ مزیّت‌ خدمات یا محصولات خودتان را در این صفحه بنویسید )
– استفاده از فرم ثبت اطلاعات (برای دریافت اطلاعات تماس مخاطب، نیاز به یک فرم دارید)

طرّاحی ساده صفحات فرود

بهترین نوع طراحی برای صفحات فرود، طراحی با نگاه مینیمالیستی است به این معنی که شما بتوانید در ساده‌ترین حالت، صفحات فرود خود را شکل دهید.

طرّاحی ساده صفحات فرودسعی کنید از فضاهای سفید به صورت متعادل استفاده کنید. کاربر نباید با ورود به صفحه شما، گیج و سردرگم شود و نداند که از کجای صفحه شروع به مرور مطالب شما کند.

برای بهبود این موضوع می‌توانید از بالا به پایین یک جریان هدایت مخاطب به پایین صفحه ایجاد کنید.کاربران عادت دارند تا صفحات را به پایین اسکرول کنند، پس بلوک‌های ساده‌ای ایجاد کنید و سعی کنید با درج متن، تصویر و حتی قرار دادن یک ویدیویِ کوتاه، منظور اصلی را برسانید و اینکه قرار است چه ارزشی را به مخاطب خود، هدیه دهید.
سعی نکنید که از تصاویر با حجم بالا استفاده کنید، زیرا بارگزاری صفحه را با مشکل رو‌به‌رو خواهد کرد و کاربر را خسته می‌کند.فونت‌ها باید به اندازه کافی بزرگ و قابل خواندن باشد و نکته بسیار مهم اینکه حتما سعی کنید نحوه نمایش صفحات فرود در موبایل را بررسی کنید.

استفاده از تصاویر با کیفیت در طراحی صفحات فرود

استفاده از تصاویر با کیفیت در طراحی صفحات فرود

همیشه سعی کنید در صفحات فرود، از تصاویر با کیفیت (اما کم حجم) استفاده کنید. حتی اگر شده، توسط یک عکاس حرفه‌ای، تصاویر منحصر به فردی را تهیه کنید و آن را برای قرار دادن در صفحه Landing Page خود، آماده کنید.

دلیل اصلی استفاده از تصاویر این است که اصولا قدرت درک مفاهیم انسان در برابر یک تصویر، بسیار بیشتر از متن است و با سرعت بیشتری می‌توانید فرد را برای ثبت اطلاعاتش راضی کنید. حتی اگر بتوانید یک ویدیو برای صفحه فرود خود آماده کنید، با این کار سبب افزایش اعتماد مخاطب خود خواهید شد.

نشانه‌هایی برای اعتماد و رضایت عمومی داشته باشید

مردم دوست دارند که با المان‌هایی رو‌به‌رو شوند که اعتمادشان را بالا ببرد. برای این کار سعی کنید تصویر و نظرات مشتریان راضی را قرار دهید و از آن بهتر سعی کنید از نظر چند مخاطب حرفه‌ای خود، صدا ضبط کرده و آن را به صورت آنلاین در صفحه فرود منتشر کنید. مردم زمانی که متوجه می‌شوند افراد بسیاری از خدمات شما راضی بوده‌اند، بهتر مجاب می‌شوند تا برای قدم اول، اطلاعات خود را در اختیارتان قرار دهند.
نکته دیگر اینکه، اگر گواهی و یا نشان‌ اعتباری از سازمان یا مرکز خاصی دریافت نموده‌اید، حتما تصویر آن را در صفحه Landing خود قرار دهید. (مثلا نماد اعتماد الکترونیک یا … )

اجرای تست A/B در طراحی صفحات فرود

این تنها کافی نیست که شما یک صفحه فرود پدید آورید و دیگر تصور کنید، کار تمام شده است. بلکه باید بر روی صفحات فرود خود، تست A/B انجام دهید. خوب حالا یعنی دقیقا باید چه کار کنیم؟
اصولا A/B تست به این صورت انجام می‌شود که برای یک صفحه، یک یا چند المان را در نظر می‌گیرید و سعی می‌کنید آن‌ها را در ۲ حالت مختلف تست کنید. یعنی ابتدا صفحه فرود اولیه خود را با چینش دکمه‌ها، متن، رنگ و همه المان‌ها، طراحی کنید و سپس صفحه را برای جذب مخاطب، آنالیز کنید.

(این کار را می‌توانید با ابزار Google Analytics و یا Hotjar انجام دهید)

سپس سعی کنید المان‌هایی که از نظر مخاطب شما جذاب نبوده و یا آنگونه که باید نتیجه بخش نبوده، را تغییر داده و اینبار صفحه را در حالت B تست کنید.
البته این کار را می‌توانید تا رسیدن به حالت ایده آل انجام دهید.
المان‌هایی که نیاز به تست A/B دارد از این قرار است:
– عنوان (Heading)
– دکمه‌های CTA
– تصاویر و گرافیک
– ویدیوی معرفی
– سیگنال‌های اعتماد
– استفاده از بلوک‌ها
– لینک‌های ناوبری

توجّه ویژه به طراحی صفحه فرود برای موبایل

با افزایش روز افزون تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند، اهمیّت این نوع دستگاه‌ها بیشتر شده و ما باید به عنوان یک وبمستر یا صاحب یک تجارت آنلاین، از این نکته غافل نشویم.

صفحه فرود برای موبایلبنابراین توصیه می‌کنم که حتما پس از طراحی صفحه Landing Page، آن را در انواع دیوایس‌های همراه تست کنید و مشکلات موجود در نمایش صفحه را برطرف کنید. (برای این کار می‌توانید از امکان تست نمایش صفحات وب در مرورگر گوگل کروم استفاده کنید)

امکانات اشتراک‌گذرای را فرآهم کنید

با ایجاد امکان به اشتراک گذاری صفحه فرود در شبکه‌های اجتماعی، به بیشتر دیده شدن صفحه توسط مخاطبین خود، کمک خواهید کرد. حتی امکان معرفی این ارزش ویژه از طریق آدرس ایمیل فرآهم کنید. شاید بعضی افراد علاقه داشته باشند که صفحه فرود شما را، توسط آدرس ایمیل به اشتراک گذارند.

استفاده از ویدیو برای نمایش گزاره ارزش منحصر به فرد (UVP)

سعی کنید برای اینکه مخاطب خود را برای استفاده از خدمات خود بیشتر آگاه کنید، از یک ویدیوی کوتاه برای معرفی آنچه در چنته دارید استفاده کنید. ویدیوی کوتاه باید بتواند در زمان ۱ الی ۲ دقیقه، اصل ماجرا را برای مخاطب برساند و نباید به گونه‌ای باشد که حوصله کاربر سر برود.

استفاده از ویدیوقرار است در این ۱ دقیقه به مخاطب خود بگویید که گزاره ارزش منحصر به فرد شما برای او چیست؟
چه چیز گران‌بهایی برای او دارید؟ یادتان باشد در این ویدیو مزیت‌هایی را بیان کنید که مخاطب آن‌ها را می‌پسندد که این کار را به راحتی با قرار دادن خود به جای او انجام دهید.
امیدوارم این ویدیو برای شما مفید بوده باشه و توانسته باشم نکاتی را مطرح کنم که سبب بهبود صفحات فرود شما، برای رسیدن به اهداف مارکتینگ شما شود.

شاید این مطلب رو هم دوست داشته باشید : ۱۰ دلیل مهم اهمیت ویدیو مارکتینگ در این روز ها

 

منبع : مارکترها

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.