مخترع بیت کوین ، ساتوشی ناکاموتو کیست؟

مخترع بیت کوین ، ساتوشی ناکاموتو کیست؟

در حال حاضر ممکن است ما ندانیم او ( یا آنها ) کیست اما می دانیم که چه کار کرده است. ساتوشی ناکاموتو مخترع پروتکل بیتکوین بود و مقاله ای را از طریق ایمیل رمزنگاری شده در نوامبر ۲۰۰۸ منتشر کرد. 

او سپس اولین نسخه از ورژن نرم افزار بیت کوین را در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد. و از طریق همان ایمیل های رمزنگاری شده با دیگران در این پروژه همکاری کرد تا جایی که در اواخر سال ۲۰۱۰ شروع به محو شدن از جامعه کرد.

ناکاموتو با افرادی که در تیم اپن سورس ( نرم افزاری با کدهای باز ) بودند کار می کرد. اما هیچگاه چیزی در مورد شخصیت خود فاش نکرد. و آخرین چیزی که در مورد او شنیده شده بود در بهار ۲۰۱۱ بود که گفتند او به سمت چیزهای دیگری حرکت کرده است.

آیا درست است که او ژاپنی است؟

بهتر است فقط از روی یک کتاب در مورد او قضاوت نکنیم.

ساتوشی به معنای تفکر روشن و سریع و عقلانیت است. ناکا می تواند به معنای رسانه یا رابطه یا میانی و درون باشد. موتو نیز به معنای مبدا و پایه است. 

همه این چیزها در مورد فردی است که با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه جنبشی به پا کرد.  

ما نمی توانیم با اطمینان بگوییم که او ژاپنی بود. در اینجا فرض می کنیم که واقعا او یک مرد است. ما از این واقعیت برای صحبت کردن در مورد این فرد استفاده می کنیم چه بسا که این ممکن است یک نام مستعار بوده و ساتوشی ناکاموتو یک زن یا یک عده ای از افراد باشد.

آیا کسی می داند که ساتوشی ناکاموتو کیست؟

خیر ، اما تکنیک های کاراگاهانه ای که مردم برای حدس زدن از آن استفاده می کنند گاهی از خود پاسخ جالب تر است. Joshua Davis اهل نیویورک معتقد است که ساتوشی ناکاموتو فردی به نام Michael Clear  است که دانشجوی رمزنگاری فارغ التحصیل از دانشکده ترینتی دوبلین است.

او این نتیجه گیری را با تحلیل ۸۰ هزار کلمه نوششته ناکاموتو و جست و جوی سر نخ های زبانی به دست آورد. او همچنین متخصص جامعه شناسی اقتصادی فنلاند و بازیکن سابق Vili Lehdonvirta را متهم کرد. اما هر دو نفر اختراع بیت کوین را انکار کردن و مایکل کلیر نیز رسماً در اجلاس وب ۲۰۱۳ اینکه ساتوشی ناکاماتو باشد را رد کرد. 

مشاهده ویدئوهای آموزشی و مستند بیت کوین در کافه آبی

آدام پننبرگ در Fastcompany ادعا کرد که بنا به برخی استدلال ها ناکاموتو ممکن است سه نفر باشند: نیل کنگ ، ولادمیر اوکسمن ، چارلز بری. او با تایپ عبارات منحصر به فرد در مقاله بیت کوین و سرچ گوگل به این موضوع پی برد. 

یکی از آنها حق ثبت اختراع یک اپلیکیشن ” محاسبات غیرعملی برای معکوس کردن ” را که توسط این سه نفر ایجاد و آپدیت شده بود درخواست کرد. سه روز پس از رد ثبت اختراع این اپلیکیشن، دامنه Bitcoin.org توسط ناکاموتو برای انتشار مقاله بیت کوین درخواست ثبت شد. این دامنه در فنلاند ثبت شده است. یکی از سازندگان ۶ ماه قبل از از ثبت این دامنه آن را ثبت نام کرده بود. با این حال همه آنها وجود ناکاموتو را انکار کردند.

مخترع بیت کوین در هر صورت هنگامی که bitcoin.org در ۱۸ اوت ۲۰۰۸ ثبت شد، ثبت کننده در واقع از یک سرویس تاشناس ژاپنی استفاده کرده بود از یک ISP ژاپنی برای میزبانی استفاده کرده بود. این سایت برای ثبت نام در ۱۸ مه  ۲۰۱۱ به فنلاند منتقل شد و این تاحدودی تئوری فنلاند را ضعیف می کند.

 افکار دیگری وجود دارد که مارتی مالمی می تواند ساتوشی ناکاموتو باشد چرا که از ابتدای کار مشغول کار با بیت کوین بود و رابط کاربری آن را توسعه داد. 

اشاره دیگری به فردی به نام جید مک کالب شده که عاشق فرهنگ ژاپنی و ساکن ژاپن است. کسی که با ایجاد صرافی Mt. Gox و co-founded طوفان به پا کرد و سیستم های پرداخت Ripple  وStellar را غیر متمرکز کرد. 

نظریه ی دیگری نشان می دهد که دو دانشمند کامپیوتر ، دونال اومائونی و مایکل پیرس ناکاموتو هستند. چرا که آنها مقاله ای در زمینه پرداخت های دیجیتال نوشته و همراه با نویسنده دیگری به نام هیتش توری کتابی را در این زمینه منتشر کردند. اومائونی و توری در دانشگاه Trinity با مایکل کلیر هم دانشگاهی بودند. 

در ماه مه ۲۰۱۳ یکی از پیشگامان اینترنت ” تد نلسون ” به شخص دیگری اشاره کرد : پروفسور ریاضیدان ژاپنی شینیچی موچیزوکی ناکوموتی است. او اذعان کرده این شخص به شواهد موجود نزدیکتر است. 

در ماه فوریه ۲۰۱۴ ، لیا مک گرات گودمن در مجله Newsweek ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو واقعی را دنبال کرده است.

دوریانس ناکاموتو این فرضیه را انکار کرد و با استخدام یک وکیل و انشار یک بیانیه رسمی خود را از این مخمصه نجات داد. 

هال فین ، مایکل وبر ، وی دای و چندین توسعه دهنده دیگر از جمله افرادی هستند که به صورت دوره ای رسانه ها و بحث های آنلاین آنها را ساتوشی ناکاموتو شناسایی کرده است. گروهی از کارشناسان زبانشناسی دانشگاه Aston بر این باورند که سازنده واقعی بیت کوین نیک سابو است. آنها بر اساس تجزیه و تحلیل مقاکله  Bitcoin White Paper به این نتیجه رسیدند. 

دومینیک فریزبی ، نویسنده و کمدین ، در کتاب خود “بیت کوین آینده پول” گفته است :

سابا سازنده Bitgold بیشترین احتمال را دارد که ناکاموتو باشد. تجزیه و تحلیل او شامل مواردی همچون زبان شناسی نوشته های ساتوشی ، قضاوت سطح مهارت های فنی او در C++ و حتی تولد احتمالی ساتوشی است. 

سپس در اوایل دسامبر ۲۰۱۵ گزارشات Wired  و Gizmodo حاکی از آن بود که ناکاموتو یک موسس شرکت استرالیایی به نام کریگس رایت است. وایرد از یک منبع ناشناس از نزدیکان رایت  نقل کرده که رایت دارای یک منبع و حافظه پنهانی از ایمیل ها ، رونوشت ها و سایر اسناد است که نقش رایت را ایجاد بیت کوین نشان می دهد. گیزمود  یک حافظه پنهانی از کسی که ایمیل و فایل های رایت را هک کرده بود و مصاحبه با نزدیکان رایت استناد کرد و گفت رابطه رایت با ناکاموتو چیزی جز یک حقه نیست. 

در اکثر موارد تمام این افراد ناکاموتو بودن را انکار می کنند. 

پس در مورد ساتوشی ناکاموتو چه می دانیم؟

چیزی که ما بر اساس مصاحبه هایی که در مراحل اولیه بیت کوین انجام شده فهمیده ایم این بوده که او سیستم را کاملاً درک کرده است.

طبق نظر جف گارزیک برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی ، برنامه نویسی او غیر معمول بود. چرا که تست های دقیقی همانطور که از یک مهندس نرم افزار کلاسیک انتظار می رفت، به کار نمی برد. 

آیا ناکاموتو پولدار است؟

تجزیه و تحلیل سرجیو لرنر ، یکی از متخصصین بیت کوین و ارزهای دیجیتال، نشان می دهد که ناکاموتو معادن زیادی از بلوک های اولیه در شبکه بیت کوین  دارد و تا به حال ثروتی حدود یک میلیون بیت کوین دارد. این ارزهای دیجیتتال در نوامبر ۲۰۱۳ با نرخ ارز ۱۰۰۰ دلار ارزش یک میلیارد دلار را داشت. 

او الان چه می کند؟

هیچکس نمی داند برای او چه اتفاقی افتاده است. اما یکی از آخرین ایمیل هایی که به برنامه نویس نرم افزار خود در ۲۳ آوریل ۲۰۱۱ داد نوشت : من به سمت کارهای دیگر رفتم. الان این سیستم در دست افراد لایقی همچون گاوین ( Gavian ) و بقیه است. 

آیا او برای دولت کار می کرد؟

البته شایعاتی وجود دارد. مردم نام او را ” هوش مرکزی ” تفسیر کرده اند. اما مردم در مورد همه چیز نظر می دهند و ماهیت چنین نظراتی بیشتر توطئه است. 

اما سوال واضح اینجاست که چرا یک آژانس باید علاقه مند به ایجاد یک ارز رمزننگاری شده باشد که بعداً نیز به عنوان یک مکانیسم معاملاتی نا معلوم مورد استفاده قرار گیرد و سناتور ها و FBI را به عنوان یک ترورریسم بالقوه و سایر فعالیت های جنایتکارانه به سمت خود سوق دهد. بدون تردید نظریه پردازان خواهند دید که این توطئه ای بیش نبوده است. 

شاید اهمیتی نداشته باشد اما جف گارزیک به طور مختصر خاطر نشان کرد :

“یک سیستمی با منبع و کدهای باز ( اپن سورس ) به این منظور انتشار یافته تا شما به اینکه ساتوشی کیست نیازی نداشته باشید و به او اعتماد و دانشش اعتماد کنید. این کدهای آزاد پنهان کردن اسرار را غیر ممکن می سازد.”

علاوه بر این او معتقد است استفاده از یک نام مستعار به دلیل اینکه مردم را مجبور به تمرکز بر روی تکنولوژی می کند نه شخصیت پشت آن هوشمندانه  خواهد بود. در انتها  اینکه امروزی بیت کوین بسیار بزرگتر از ساتوشی ناکاموتو است. 

بیشتر بخوانید :

تعریف بیت کوین و استخراج آن به زبان ساده

ارز دیجیتال یا CryptoCurrency چیست ؟

دریافت ارز دیجیتال رایگان اتریوم ؟!

آشنایی با ارزهای دیجیتال با کافه آبی دات آی آر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.