محققان زمان را در یک سیستم کوانتومی به عقب بردند

محققان زمان را در یک سیستم کوانتومی به عقب بردند

دانشمندان با انتشار مقاله ای از سفر زمانی در یک کامپیوتر کوانتومی خبر داده اند؛ هرچند بازه زمانی آن بسیار محدود بوده است.

تیمی از دانشمندان آمریکایی، روسی و سوییسی موفق به بازگرداندن یک بیت کوانتومی (کیوبیت) کامپیوتر IBM از حالت پیچیده آن به شرایط ابتدایی در چند میلی ثانیه قبل شده اند.

محققان پروژه در این باره گفته اند:

در طبیعت معکوس کردن زمان غیر محتمل است اما ما در این مطالعه نشان داده ایم که با طراحی الگوریتم کوانتومی که شامل مزدوج مختلط باشد می توان حالت کوانتومی کیوبیت را به گذشته برگرداند. استفاده از چنین الگوریتمی در کامپیوتر IBM به ما اجازه داد که زمان را برای الکترون پراکنده در حالت ناخالصی دو سطحی به عقب برگردانیم.

Quantum system

Quantum system

البته مجله بررسی فناوری دانشگاه MIT تاکید کرده که این پروژه بیش از آنکه معکوس کردن زمانی باشد شبیه فشردن کلید بازگشت در ویدیو و تماشای معکوس وقایع است با این تفاوت که این تیم تحقیقاتی مطالعه را در سیستمی کوانتومی صورت داده اند.

با این حال «والری وینکور»، از محققان این پروژه می گوید معتقد است که آنها منشا مکانیکی کوانتومی معکوس سازی زمان را حل کرده اند:

بر اساس قانون دوم ترمودینامیک سیستم ترمودینامیکی نمی تواند از حالت با آنتروپی بالا به آنتروپی پایین منتقل شود (آنتروپی کل عالم همواره و در طی هر فرآیندی در حال افزایش است). اما ما نشان داده ایم که می توان حالت مکانیکی کوانتومی را به سمت حالت ساده برگرداند.

فارغ از اینکه این دستاورد تا چه حد با سفر در زمان مرتبط است می توان از آن برای حل یکی از بزرگترین چالش های کامپیوترهای کوانتومی بهره برد. این چالش مشکلاتی است که وجود نویز در عملکرد تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها در سیستم های کوانتومی ایجاد می کند اما با این روش جدید می توان خطاهای ناشی از نویز را تا حد زیادی برطرف کرد.

منبع: newsweek

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.