ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟

در زبان انگلیسی به استخراج ارزهای دیجیتال به اصطلاح ماینینگ (Mining) و به فرد یا دستگاهی که کار ماینینگ را انجام میدهد ماینر (Miner) می گویند.

اما واقعا ارز دیجیتال چگونه استخراج میشود؟

از آنجا که در این مقاله سعی ما برآن است تا به زبان ساده همه موارد را توضیح دهیم، خیلی تکنیکال به این موضوع نخواهیم پرداخت و توضیح در مورد جزئیات فنی آن را به مقاله دیگری موکول می کنیم.

اگر به زبان ساده بخواهیم توضیح دهیم میتوان گفت برای اینکه ارزهای دیجیتال مختلف روی شبکه بلاک چین ایجاد شده و تراکنش های مختلف انجام شوند، نیاز به محاسبات ریاضی پیچیده ای است تا گسترش و بقای شبکه و نیز صحت تراکنش ها تضمین شود.

برای انجام این محاسبات پیچیده از پردازنده ها استفاده میشود.

همان طور که گفتیم ماینرها با روشهای مختلف و با انجام محاسبات مورد نیاز توسط پردازنده های خود به بقای ارزهای مجازی ای مانند بیت کوین کمک کرده و تراکنشهایی که روی شبکه انجام میشوند را تائید میکنند. این کار را اصطلاحا‌ً ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال می نامند.

ماینینگ یا استخراج بیت کوین چیست؟

اما شاید این‌ سوال برایتان پیش بیاید که ماینینگ چه سودی برای ماینرها دارد و منفعت آنها از چه طریق تامین میگردد؟ مثلا ارز مجازی بیت کوین بابت انجام محاسباتی که منجر به تائید یک بلاک از اطلاعات می شود، مقداری بیت کوین را بین افرادی که با انجام محاسبات باعث تائید آن بلاک شده اند تقسیم می کند.

بنا بر این به زبان ساده تر، ماینرها با انجام محاسبات و تائید بلاک ها، بیت کوین بدست می آورند.

در سالهای ابتدایی افراد عادی و حتی‌شرکتها از پردازنده کامپیوترهای شخصی (CPU) خود جهت انجام این محاسبات و استخراج ارز دیجیتال استفاده میکردند، اما به مرور زمان متوجه شدند پردازنده هایی که برای‌ کارتهای گرافیک در نظر گرفته می شود برای ماینینگ بسیار مناسبترند و‌ با‌سرعت و بازدهی بهتری این کار را انجام می دهند.

همین موضوع باعث شد در یک بازه زمانی بدلیل استقبال ماینرها از کارتهای گرافیک، اکثر کارتهای گرافیک مخصوص بازی های رایانه ای که برای ماینینگ بسیار مناسب بودند در بازار کمیاب شوند.

کارتهای گرافیک بهترین گزینه برای‌ استخراج ارز دیجیتال بودند، تا زمانی که دستگاه های مخصوص ماینینگ به بازار آمد

همزمان چند شرکت به روی تولید تراشه هایی کار کردند که مخصوص این کار تولید شده و توان انجام محاسبات، با سرعت به مراتب بالاتری را داشتند. در حال حاضر شرکتهایی مثل بیت ماین (Bitmain) و بایکال (Baikal) به صورت تخصصی در حوزه ساخت دستگاه های ماینر فعالیت میکنند.

با ورود این‌دستگاه ها دیگر ماینینگ با کامپیوتر شخصی‌ و حتی کارتهای گرافیک آنچنان به صرفه نیست، به زودی در مقاله ای مجزا به مقایسه دستگاه های ماینر‌ با کارتهای گرافیک و کامپیوترهای شخصی خواهیم پرداخت.

بحث استخراج ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده و مفصل است و حتما در یک مقاله نمیگنجد، ما‌ در مقاله های‌ بعد به موضوعات دیگری همچون میزان درآمد واقعی ماینرها، بهترین روشهای استخراج ارز دیجیتال و غیره خواهیم پرداخت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *