سوالات متداول در مورد دستگاه ماینر

سوالات متداول در مورد دستگاه ماینر

از آنجا که ما هر روزه سوالات مختلفی از کاربران در مورد دستگاه های ماینر دریافت می کنیم، تصمیم گرفتیم در یک مقاله تا حد امکان به این سوالات پاسخ دهیم.

– دستگاه ماینر چیست؟

همان طور کا در مقاله “ماینینگ یا استخراج بیت کوین” توضیح دادیم، هر یک از ارزهای مجازی روی یک شبکه غیر متمرکز بلاک چین قرار گرفته اند، جهت انجام تراکنش ها و بقای هر یک از این ارزهای دیجیتال نیاز به انجام یک سری محاسبات‌ ریاضی پیچیده است که این محاسبات بوسلیه پردازنده های اعضای شبکه انجام میشوند.

در ابتدای راه اندازی بیت کوین (اولین و معتبرترین ارز مجازی دنیا) کاربران این محاسبات را بوسلیه پردازنده کامپیوترهای شخصی خود انجام می دادند و در ازای آن بیتکوین دریافت می کردند.

به مرور زمان و با توجه به افزایش سختی شبکه دیگر پردازنده کامپیوترهای شخصی جوابگو نبود،

بنابر این چند شرکت روی دستگاه هایی کار کردند که مخصوص انجام این محاسبات طراحی شده بودند و با سرعت بسیار بالاتری نسبت به کامپیوترهای شخصی این کار را انجام می دادند. به این دستگاه ها به اصطلاح دستگاه ماینر میگویند که انواع مختلفی دارد و توسط چند شرکت مختلف تولید میشوند.

– چه ارزهایی را با دستگاه ماینر میتوان استخراج (Mine) کرد؟

– ارزهای مجازی به ۲ نوع کلی تقسیم میشوند، یک دسته آنهایی هستند که مثل بیت کوین و اتریوم روی شبکه بلاک چین اختصاصی خود بنا شده اند و دسته دیگر که به اصطلاح آنها را توکن می نامند، شبکه بلاک چین اختصاصی خود را ندارند و روی یک شبکه دیگر ایجاد شده اند. دستگاه های ماینر برای استخراج ارزهایی به کار میروند که شبکه اختصاصی خود را دارند. 

استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال

– آیا از هر دستگاه ماینری میتوان برای استخراج تمام ارزهای‌ مجازی‌ مختلف استفاده کرد؟

خیر، هر یک از ارزهای دیجیتال از یک الگوریتم خاص پیروی می کنند. مثلا بیت کوین از الگوریتم SHA256 پیروی می کند و دستگاه هایی که برای استخراج بیت کوین طراحی شده اند با این الگوریتم کار می کنند و نمی توانند ارزهایی که از الگوریتم دیگری پیروی می کنند را مستقیماً استخراج کنند.

اتریوم که در حال حاضر دومین ارز مجازی معتبر دنیاست از الگوریتم Ethash پیروی می کند و دستگاه هایی که برای‌ استخراج اتریوم ساخته شده اند از این الگوریتم استفاده می کنند.

یکی دیگر از الگوریتم های رایج Cryptonight است که تعداد زیادی از ارزهای‌ مجازی مثل بایت کوین، مونرو و الکترونیوم  از آن پیروی می کنند.

– درآمد هر دستگاه ماینر چقدر است؟

درآمد هر دستگاه ماینر متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برخی از مهمترین فاکتورهایی که در تعیین درآمد دستگاه ماینر تاثیر گذار هستند عبارتند از: قیمت جهانی‌ ارز مجازی ای که دستگاه استخراج می کند،

میزان سختی شبکه (در مورد سختی شبکه در یک مقاله مجزا توضیح خواهیم داد)، قیمت برق مصرفی و نرخ دلار. بنابراین از آنجا که تمام این فاکتورها همواره در حال تغییر هستند نمیتوان عدد مشخصی برای‌ میزان درآمد هر دستگاه مشخص کرد. اما با توجه به قیمت نسبتا پائین برق در ایران همواره ماینینگ یا همان استخراج ارزهای دیجیتال با دستگاه های‌ ماینر به صرفه بوده است.

به زودی در مقاله ای در‌مورد میزان درآمد برخی‌از دستگاه های محبوب بیشتر صحبت خواهیم کرد. همچنین در حال کار به روی ماشین حسابی هستیم تا درآمد لحظه ای هر دستگاه را با توجه به فاکتورهایی‌ که در بالا ذکر کردیم بتوان به سادگی محاسبه کرد.

– آیا برای استفاده از دستگاه ماینر به اینترنت، کامپیوتر یا مانیتور نیاز است؟

دستگاه جهت تبادل اطلاعات به اینترنت نیاز دارد اما مصرف اینترنت هر دستگاه بسیار ناچیز است (حدود ۱ تا ۲ گیگابایت در ماه) و هزینه اینترنت هر دستگاه کمتر از ۱۰،۰۰۰ تومان در ماه است. شما تنها هنگام نصب و راه اندازی دستگاه به یک کامپیوتر یا لپ تاپ نیاز دارید و پس از راه اندازی دیگر نیازی به آن نیست، در کل هر وقت بخواهید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید به آن نیاز خواهید داشت. در صورتی که دستگاه مودم وایفای دارید حتی به جای کامپیوتر یا لپ تاپ با گوشی تلفن همراه یا تبلت نیز میتوانید وارد صفحه تنظیمات دستگاه شوید.

– نصب و راه اندازی دستگاه چقدر زمان میبرد؟

نصب و راه اندازی دستگاه های ماینر بسیار ساده است و در کمتر از ۱۵ دقیقه می توانید آن را انجام دهید، هر دستگاه یک صفحه پنل مدیریت دارد که تنها کافیست یک سری تنظیمات مانند آدرس کیف پول دیجیتال خود را در آن وارد کرده و استخراج ارز را شروع کنید، تمام مراحل بعدی بصورت خودکار انجام شده و وقتی از شما نخواهد گرفت.

– دستگاه در چه شرایطی باید قرار داشته‌ باشد؟ آیا میتوان در منزل از آن استفاده کرد؟

دستگاه را باید در مکانی خشک و خنک قرار دهید، در منزل و با استفاده از برق شهری دستگاه بدون مشکل کار می کند.

از آنجا که دستگاه برای خنک کردن پردازنده های قوی ای که در آن به کار رفته از یک یا چند عدد فن قوی استفاده می کند، ممکن است صدای نسبتا زیادی تولید کند که اگر می خواهید آن را در منزل نصب کنید باید به این نکته توجه داشته باشید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.