سلامت جنسی و آموزش سلامت جنسی

سلامت جنسی و آموزش سلامت جنسی

سلامت جنسی، آموزش جنسی، راهنمایی جنسی. گفتن این جمله های کوتاه شاید راحت یا باکلاس یا خجالت آور باشند اما چرا ؟

شاید چون در جامعه ما و تفکر حاکم بر ما از قدیم الایام این بحث ها یا کلمات بیشتر باعث ناراحتی و خجالت می شده و برای ما بحث در این باره سخت بوده .

بسیاری از خود ما، که خودمان را تشکیل دهنده قشر باسواد یا فرهیخته جامعه میدانیم هم شاید تفاوت تعرض جنسی یا تجاوز جنسی را نمیدانیم، همه ما میدانیم تجاوز چیست و چه عواقبی برای یک فرد و جامعه دارد، خوب میدانیم یک فرد زخم خورده چقدر می تواند برای یک جامعه خطرناک باشد و خودش تبدیل به یک مخرب اجتماعی شود.اما تعرض جنسی چیست ؟

سلامت جنسیاگر بگویم بسیاری از این تعرض ها (اصولا بدون قصد و دلیل) از طرف خود خانواده یعنی پدر و مادر و همچنین از فامیل های درجه یک مثل دایی و عمو و خاله و عمه یا پدربزرگ،مادربزرگ صورت میگیرد شاید تعجب کنید یا حتی خشمگین بشوید و من را هم مورد لطف قرار بدهید؛ اما واقعیت اینجاست که ما با نداشتن دانش درست از آموزش های جنسی بسیار ضربه زننده هستیم .

چند نمونه بارز از آزارجنسی را بخوانید :

  1. به زور بغل کردن کودک- گاهی کودک شروع به فریاد یا زدن میکنند
  2. نام گذاری اعضای تناسلی بچه و خندیدا به این قضیه (بیشتر برای پسرها)
  3. فرزند را روی پا نشاندن (حتی در سنین بالا) زمانی که کودک خجل یا ناراحت می شود، گاهی عرق میکند و ترس در صورتش معلوم است
  4. بوسیدن لبهای کودک یا نوزاد حتی از طرف پدر یا مادر
  5. ضربه زدن به پشت (باسن) کودکان به شوخی

و خیلی از همین مثال ها که صددرصد یک روانشناس بسیار بهتر و کاملتر می تواند توضیح دهد.
اما راه حل چیست ؟

طوریکه هم خودمان را ازین فکر مشوش نجات دهیم هم برای اطرافیانمان مفید باشیم ؟!

آموزش سلامت جنسیبهترین کار خواندن و خواندن و خواندن است اگر چیزی برایمان با ارزش باشد حتما درباره آن مقاله ای، کتابی، فیلمی یا هر محتوای دیگه ای را پیدا می کنیم. مهمترین قسمت این داستان انگیزه است اگر بدانیم این نکته چقدر مهم است و به یک دغدغه تبدیل شود در جامعه مطمئن باشید از همه طرف راه حل خواهند بارید.

حتما بخوانید : تشک خوب چه تشکی است و چه تشکهایی برای ما مناسب هستند

مطالب بیشتر در کافه آبی دات آی آر

باید بدانیم این اتفاق های بد و خطرناک امکان دارد برای اطرافیانمان، برای خودمان، برای کسانی که دوستشان داریم هم بیفتد وآن موقع است که دیر شده؛ غیر ممکن نیست اما ساختن یک خانه از ویرانه کار بسیار سختی است و حتما واضح است که ساختن بر روی یک پی درست بسیار مستحکم تر و موفقیت آمیزتر است.

آموزش سلامت جنسیحتما پیشگری بهتر از درمان است

با تمام دانش و آموزش ها باز هم امکان رخ دادن این اتفاق های زشت هست مثالش در کشورهای بسیار پیشرفته هم هست اما باز هم باید خودمان را آماده و باسواد کنیم و در این راه خیلی خیلی بکوشیم.

باید بدانیم دغدغه چیست ؟ مشکل چیست ؟ و چرا باید برای بالا بردن شعور جمعی، شعور و سواد خودمان را ارتقا بدهیم ؟ ما آجرهای یک جامعه هستیم و حتی یک آجر مستحکم تر و درست تر گاهی میتواند یه خانه را روی پا نگه دارد.تا زمانی که برای خودمان ارزش قائل باشیم و این عزت نفس را داشته باشیم که برای خود و جامعه مفید باشیم همیشه خودمان و جامعه را روبه جلو حرکت می دهیم.حالا این جامعه میتواند خانواده خودمان یا دوستانمان باشد اما این محیطی که برای زندگی انتخاب کرده ایم را باید قدر بدانیم و پرورشش دهیم

آموزش سلامت جنسیسایت نوکو در ادامه کارهایی که در بخش فرزند پروری خود انجام می دهد جدیدا روی آموزش های جنسی فیلم هایی به صورت بومی همراه متخصصین به نام ایران شروع به کار کرده است نمونه ای از ویدیو های این سایت را در زیر نوشته می گذارم .

حتما بخوانید : تشک خوب چه تشکی است و چه تشکهایی برای ما مناسب هستند

مطالب بیشتر در کافه آبی دات آی آر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.