۱۳ دلیلی که باید از عروس شهرهای ایران بازدید کنید!

۱۳ دلیلی که باید از عروس شهرهای ایران بازدید کنید! رامسر cafeabi.ir

۱- در هر فصلی مناسب سفر کردن است.

رامسر، شهری در غرب مازندران، در تابستان گرم و مرطوب، و در زمستان معتدل است. از زیبایی‌های کم‌نظیر رامسر می‌توان به نزدیکی به جنگل و دریا و کوه (دامنه‌ی البرز) اشاره کرد، که با داشتن کوتاه‌ترین فاصله بین کوه و دریا با لقب «عروس شهرهای ایران» شناخته شده است.

چشم انداز طبیعی رامسر

چشم انداز طبیعی رامسر

۲- امکان سفر هوایی به آن‌جا نیز وجود دارد!

رامسر دارای فرودگاه است. در مسیر هوایی دارای ۶ پرواز در طول هفته به تهران و ۲ پرواز به مشهد می‌باشد. در حال حاضر فرودگاه برای پروازهای خصوصی و ورزش در کنار سواحل دریای خزر کایت موتوردار و… استفاده می‌شود.

رامسر بر روی نقشه

مسیر رشت به رامسر روی نقشه

رشت به رامسر

۳- تجربه‌ی دمای ۴۲ درجه‌ی آب‌های گرم معدنی رامسر

مرکز شهر رامسر از آب‌های گرم معدنی با خاصیت‌های طبی و درمانی برخوردار است که به جذابیت آن‌جا اضافه می‌کند. چشمه‌های گوگردی گازدار در نقاطی مانند جواهرده، کتالم، سادات محله و خود شهر رامسر واقع شده‌اند که علاوه بر خاصیت درمانی، طبیعت زیبا و محیطی دیدنی‌ای را ایجاد کرده‌اند. در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی رامسر در شهرهای کتالم و سادات‌شهر نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجود دارد که برای درمان بیماری‌های پوستی، رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است؛ مانند آب‌گرم جدید رضا شاه.

آب‌گرم رامسر

۴– مناطق ییلاقی زیبا و خوش آب و هوا

مناطق ییلاقی رامسر از جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ی آن محسوب می‌شوند. «منطقه‌ی ییلاقی گرسماسر»، یکی از این جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان رامسر با قدمتی بالغ بر ۱۰ قرن است که در بین گردشگران از محبوبیت و شهرت بسیاری برخوردار است. گرسماسر در واقع روستایی است با طبیعت زیبا، بهره‌مند از آب و هوایی دلپسند و از جاذبه‌های گردشگری متنوع که در فاصله‌ی ۴۰ کیلومتری از غرب رامسر قرار دارد. ارتفاع روستا از دریا ۲ هزارمتر است و تحت تاثیر اقلیم کوهستانی قرار گرفته و همین امر سبب شده است تا زمستان در این روستا بسیار سرد و تابستان معتدل و خنک باشد.

 

جواهرده روستای بهشتی رامسر که حتما باید بشناسید

روستای کوهپایه‌ای گرسماسر

این روستا با بافت مسکونی پراکنده در شیبی ملایم استقرار یافته است. کوچه‌های پیچ در پیچ روستا و خانه‌های قدیمی آن با سقف‌های شیروانی و دیوارهای گل‌اندود، جلوه‌ی زیبایی از معماری سنتی و ساده روستا را به نمایش می‌گذارند. احاطه شدن روستای گرسماسر از دو جهت شمال و جنوب به رشته‌کوه البرز، از سمت شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای رستم‌خیز، چشم‌اندازها و مناظر دیدنی زیبایی را برای این منطقه ییلاقی به ارمغان آورده است. وجه تسمیه این روستا برگرفته از نام «قلعه‌ی گرزمان سر»، از بناهای دوران «حسن صباح» و به معنای «مکانی در بالای بهشت»، است. احتمالا این نام به دلیل موقعیت قلعه روی آن گذاشته شده است که به مرور زمان به گرسماسر تغییر یافته است.

منطقه‌ای ییلاقی در رامسر

۵- موزه‌های تاریخی و گردشگری

 • موزه تماشاگه خزر

این عمارت که به «کاخ مرمر» معروف است، در سال ۱۳۱۶ در میان باغی به وسعت ۶۰ هزار متر و کاخی با مساحت حدود ۶۰۰ متر، با شیوه معماری اروپایی بنا گردیده است.

در داخل کاخ، گچبری‌های زیبا، سقف بسیار دیدنی با ۴ ستون سنگی بزرگ خوش‌تراش، ببر سنگی، مجسمه‌های برنزی و مرمری، تابلوهای نقاشی عتیقه، فرش‌های نفیس، کریستال، منبت کاری‌های استادانه و آثار منحصر به فرد هنرمندان بزرگ ایران و جهان، جهت بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.

در این باغ اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گونه‌های گیاهی متفاوت و نایاب خارجی کاشته شده است. همین امر باعث شد این موزه به یکی از باغ‌های منحصر به فرد ایران از نظر تنوع گونه‌های گیاهی تبدیل شود.

این بنا در اواخر دوران پهلوی اول در میان باغی بزرگ باشیوه معماری اروپایی ساخته شده‌است، سنگهای مرمر سفیدرنگ در تزیینات خارج بنا و ستون‌ها و مجسمه‌ی حیوانات به کار رفته به این کاخ جلوه‌ای ویژه بخشیده‌ است.

موزه‌ی تماشاگه خزر

موزه‌ی تماشاگه خزر

 • موزه مردم‌شناسی رامسر

موزه مردم‌شناسی، محلی برای آشنایی با زندگی اقوام دیگر، مکانی برای اندیشه و تفکر و فرصتی برای آموزش و یادگیری است. در این موزه غرفه‌هایی برای بیش از ۷۰۰ قطعه انواع ابزار، ادوات، اشیاء و اموال فرهنگی و وسایل مردم‌شناسی که مورد استفاده مردم منطقه و استانهای شمالی کشور بوده، اختصاص یافته‌است. علاوه بر غرفه‌های مذکور، فضای داخلی یک خانه سنتی با چیدمان کاملاً قدیمی، همچنین کوره آهنگری با دم چرمی قدیمی و دستگاه چادرشب بافی (پاچال) در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

حتما بخوانید : در کافه آبی دات آی آر

درباره دانمارک و شرایط زندگی در کشور دانمارک

درباره ایرلند

وسایل این موزه به اهتمام شخصی به نام «عیسی خاتمی» و در مدت زمانی حدود ۳۰ سال جمع‌آوری شده که در نوع خود تحسین‌برانگیز و جالب است. از نکات جالب در مورد موزه‌ی مردم‌شناسی رامسر می‌توان به وجود یک فضای داخلی که معرف یک خانه‌ی سنتی شمالی با طراحی و چینشی کهن است، اشاره کرد. در این خانه‌ی سنتی وسایلی همچون گمچ یا قابلمه گلی، کف‌‌گیر، ماهی‌شور، کوره‌ی آهنگری و دستگاه چادر شب‌بافی یا پاچال در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

‌موزه‌ی مردم‌شناسی

‌موزه‌ی مردم‌شناسی

۶- اقتصاد و فرهنگِ زیبا و دوست‌داشتنیِ مردم رامسر

زبان و گویش مردم رامسر گیلکی می باشد که آن را جزء زبان های شمال غرب ایران یا گروه زبان های ایرانی دریای کاسپین می‌دانند و لهجه‌ی آن بر حسب نقاط مختلف شهرستان متفاوت است. در این گویش مانند سایر گویش‌های اقوام ایرانی فرهنگی به وجود آمده که به آن فرهنگ عامه (فولکلور) می‌گویند و آن شامل دوبیتی‌ها، ترانه‌ها،مَثَل‌ها و افسانه‌هاست که نشان‌دهنده‌ی عمق ارتباط توده‌ی مردم با آن‌ها می‌باشد.

اقتصاد مردمان رامسر بر پایه‌ی کشاورزی، دامداری و گردشگری استوار می‌باشد و شغل مردم آن با توجه به اقلیم و آب و هوای خاص آن، معمولا دامداری و زراعت در مزارع و صیادی در دریا بوده است.

رامسر

۷- مراکز خریدِ جذابِ رامسر

گردش در بازارهای محلی شهرهای شمالی، برای همه جذاب است و همیشه یکی از قسمت های اصلی سفر را به خود اختصاص می‌دهد. چه برای خرید های روزانه‌ی مسافرت و چه برای تهیه سوغاتی، سر زدن به بازار اجتناب‌ناپذیر است. از جمله دیدنی‌ترین مراکز خرید رامسر می‌توان موارد زیر را نام برد؛

 • بازارهای محلی و هفتگی رامسر
 • بازار صنایع دستی رامسر
 • مرکز خرید آرامش
 • مرکز خرید نگین
 • بازار ماهی‌فروشان

۸- آبشارهای رامسر

رامسر به علت داشتن کوه‌های پربرف، بارش باران فراوان و قرار داشتن در منطقه پر آب ایران، از چندین آبشار زیبا و دیدنی از قبیل آبشار ازارک در منطقه سنگ پشته، آبشار هیسیان، آبشار چاردر، آبشار خشکا در منطقه هریس، آبشار لج و میج در منطقه اشکور و بسیاری آبشارهای دیگر، با چشم انداز‌های طبیعی برخوردار است.

منطقه‌ای که آبشار ایج در آن قرار دارد، مملو از چشمه‌های خروشان، چشم‌اندازهای یخچال‌های دائمی خشم چال، دره‌ی تماشایی اشکور و پوششی از گیاهان معطر و مدهوش‌کننده است که آن منطقه را بسیار تماشایی و خیره‌کننده می‌کند. آبشار ایج بر اثر ذوب شدن برف‌هایی که روی کوه خشم چال که در ارتفاعات اشکورعلیا قرار دارد، ایجاد می‌شود.

آبشار ایج

آبشار ایج

۹- جنگل‌ها و بوستان‌های سرسبز رامسر

در فاصله‌ی ۹ کیلومتری از مسیر جواهرده به رامسر، «بوستان جنگلی صفارود»، قرار دارد که در دل دره، در مجاورت رود صفارود و در بخش پایینی جاده واقع شده است. «آب‌معدن»، نام دیگر این بوستان جنگلی زیبا و دوست‌داشتنی است که مکانی ایده‌‌آل با چشم‌اندازهای ویژه و تماشایی برای توریست‌ها محسوب می‌شود.

وجود جنگل، رودخانه، چشمه‌های آب معدنی گرم و سرد و آب و هوایی دلپسند و مطبوع، از ویژگی‌های این بوستان است. همچنین آلاچیق، سرویس‌های بهداشتی، آب قابل استفاده و… از جمله امکاناتی است که در بوستان جنگلی صفارود برای مسافران و گردشگران فراهم شده است.

بوستان جنگلی صفارود

بوستان جنگلی صفارود

«جنگل دالخانی رامسر »

از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان رامسر و استان مازندران است که در روستایی به همین نام قرار گرفته است. این جنگل بسیار زیبا و به صورت نیمه‌کوهستانی با ارتفاع تقریبی ۸۰۰ متر است که برخوردار از مناظر بکر و جاذبه‌های تماشایی و طبیعی است. جنگل دالخانی در فاصله ۳۰ کیلومتری از جنوب شرقی رامسر قرار دارد و به دلیل ارتفاع آن، انتخابی مناسب برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی است. مه غلیظ در این جنگل، از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تماشایی آن است که خود به مهم‌ترین دلیل برای جذب مسافر و توریست به این منطقه تبدیل شده است.

«دالان بهشت»

لقبی است که از سوی گردشگران به این جنگل افسانه‌ای با درختانی سربه‌فلک کشیده، سرسبزی و خرمی و آب و هوایی مطبوع داده شده است.

جنگل دالخانی

۱۰- یکی از بزرگترین تله‌کابین‌های کشور و خاورمیانه را ببینید!

تله‌کابین رامسر که در ۵ کیلومتری غرب رامسر قرار دارد، به عنوان بزرگترین تله کابین کشور، از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی با ۵۰ کابین و ظرفیت ۴۵۰ نفر، به طول ۲ کیلومتر امتداد دارد. این تله‌کابین تنها تله‌کابین در خاورمیانه است که ساحل دریا را به ارتفاعات جنگلی متصل می‌کند.

حتما بخوانید : در کافه آبی دات آی آر

درباره دانمارک و شرایط زندگی در کشور دانمارک

درباره ایرلند

«مجتمع رفاهی تفریحی شهر سبز»، نام رسمی تله‌کابین رامسر است که در گروه مجموعه‌ی کامل توریستی و در دو بخش در حال فعالیت است. بخش اول تله‌کابین در بخش پایینی کوه و در کنار ساحل است که با امکانات رفاهی و تفریحی همچون شهر بازی، پینت‌بال، پیست کارتینگ، باگی، کلوپ دریایی، ایستگاه تله‌کابین، اسکی روی آب، قایق‌سواری، مراکز تجاری، صنایع دستی، رستوران، شعب بانک‌های مختلف و… پذیرای گردشگران است.

بخش دوم نیز به شکل کلبه‌های لوکس جنگلی و سوئیت‌های وی آی پی (VIP)، مکان‌های گردشگری و تفریحی مختلفی از جمله مسیر پیاده‌روی جنگلی، سالن بازی، رستوران، بام رامسر و… را در خود جای داده است.

تله‌کابین رامسر

۱۱- از پناهگاه راهزنان و دزدان قدیمی دیدن کنید.

در منطقه‌ای از شمال غربی شهرستان رامسر، پدیده‌ای طبیعی و جالب قرار دارد که از آن به «غار یاغی لوکا» یاد می‌شود. یاغی لوکا که به معنای «سوراخ راهزنان» است، در واقع چاهی است با دهانه‌ای نزدیک به ۳ متر که دارای شیبی بسیار تند بوده و در مسیری بسیار سخت و در بسیاری نقاط، صعب‌العبور که در ارتفاعات روی «کوه ایلمیلی» قرار دارد.

طبق روایات مردم محلی، در گذشته از آن به عنوان مکانی جهت فرار اهالی «دژ ایلمیلی»، به سمت ساحل دریا استفاده می‌شد. هرچند به نظر می‌رسد که این غار مدت‌زمانی نیز مامن و پناهگاه دزدان و راهزنان و نیز افرادی که مخالف امرای محلی بوده و توسط حاکمان وقت، یاغی لقب می‌گرفتند نیز بوده است. بنابراین می‌توان این غار را همانند دژی استوار و مستحکم درنظر گرفت. از ویژگی‌های این غار، چشم‌انداز خیره‌کننده و کم‌‌نظیر آن است.

غار یاغی لوکا

۱۲- یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه را ببینید!

هتل قدیم رامسر با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوه‌های جنگلی و فضای سبز با محوطه‌سازی چشم‌نواز جای گرفته که در سال ۱۳۱۷ خورشیدی در دوره رضاشاه پهلوری مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌ است. زیربنای این هتل حدود پنج هزار متر مربع، در سه طبقه به لحاظ نوع معماری، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه به‌ شمار می‌رود.

برای مقایسه‌ی امکانات و قیمت هتل‌های رامسر می‌توانید از سایت اقامت ۲۴ بازدید کنید.

۱۳- سایر مکان‌ها و جاذبه‌های دیدنی رامسر

دلخانی رامسر

دلخانی رامسر

 • وجود قله‌های مخروطی شکل با پوشش انبوه گیاهان؛ مانند قله‌ی مارکوه
 • باغ‌های مرکبات، چای و مزرعه‌های برنج
 • چشمه‌های زیبای رامسر؛ مانند چشمه‌ی دمکش در دهستان اوشیان
 • روستای جواهرده
 • سد میجران
 • مسجد میرزا عبدالباقی خان
 • دریاچه‌ی قو

حتما بخوانید : در کافه آبی دات آی آر

درباره دانمارک و شرایط زندگی در کشور دانمارک

درباره ایرلند

قبلی «
بعدی »

۲ دیدگاه ها

 1. چگونه آمار بازدید کنندگان سایتتان را ۲ برابر کنید ؟

  چگونه درآمد سایتتان را ۲ برابر کنید ؟

  چگونه در نتایج گوگل بیشتر دیده شوید ؟

  دیوید اگیلوی (پدر علم تبلیغات ) می گوید :
  ۹۵ درصد افراد فقط عناوین را می خوانند .
  اگر عنوان قانعشان کرد ، سراغ متن می روند و محتویان صفحه شما را می خوانند
  جمله مهم دیگر دیوید اگیلوی در مورد عنوان :
  افرادی که عناوین را می خوانند ، ۵ برابر بیشتر از افرادی هستند که متن کامل را می خوانند .

  جمله دیگر از دیوید اگیلوی :
  وقتی که عنوان را نوشتید ، ۸۰ درصد کار را انجام دادید

  البرت لاسکر (پدر تبلیغات مدرن ) می گوید :
  عنوان ۹۰ درصد تاثیر یک آگهی یا مطلب را شامل می شود .

  جان کاپلر در مورد عنوان نویسی می گوید :
  عنوان شما در مطالب و آگهی ها ، باعث موفقیت و شکستتان می شود .

  برای مطالعه و دانلود ۹۶۵ عنوان برتر تبلیغاتی
  که باعث افزایش بازدید و افزایش درآمد سایتتان می شود
  روی لینک زیر کلیک کنید

  https://co10.ir/blog/website/title.html/

  ***********************************************

  سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  http://barmo.ir/educational/marketing-ads/how-to-write-title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

 2. سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.