رابطه بین شادی و موفقیت چیست؟

رابطه بین شادی و موفقیت چیست؟

رابطه شادی و موفقیت بیش از آنچه یک رابطه‌ی برخاسته از مباحث انگیزشی باشد؛ یک رابطه‌ی علمی است.

در این مقاله رابطه شادی و موفقیت را از لحاظ علمی و از زوایای زندگی یکی از کارآفرینان مشهور نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

رابطه شادی و موفقیت چیست و چه جوانبی دارد؟

«ریچارد برانسون» (Richard Branson) کارآفرین و میلیاردر مشهور انگلیسی و صاحب شرکت‌های زنجیره‌ای ِ «ویرجین» دو ایده‌ی بسیار موفق و پول‌ساز خود را در ایام تعطیلات و هنگامی که در اوج شادی و لذت بردن از آب و هوای ساحلی بود یافت!

یکی از این دو منبع ثروت، مربوط به خطوط هوایی مشهورش به نام «ویرجین آتلانتیک» (Virgin Atlantic) و دیگری مربوط به شرکت پخش صفحات موسیقی به نام «ویرجین رکوردرز» (Virgin Records) بود.

یک‌بار او پیش از ثروتمند شدنش،  هنگامی که با مشکل لغو پرواز هواپیما در آخر فصل تعطیلات و هنگام بازگشت از یکی از سواحل شهری زیبا ولی دورافتاده روبرو شد؛ در همان فرودگاه از مسافران پول جمع کرد و یک هواپیمای خصوصی برای همه اجاره کرد!

از همین‌جا بود که ایده‌ی راه‌اندازی خط هوایی «ویرجین  آتلانتیک» به فکرش رسید.

شادی

شادی

دیگری وقتی بود که باز هم در تعطیلات و در ساحلی زیبا سرگرم گرفتن حمام آفتاب بود که صدای ساز و آواز دو نفر از بومیان که اتفاقاً سبک خاصی داشتند را شنید و ایده‌ی پر کردن کاستی از موسیقی جالب آن‌ها به ذهنش خطور کرد و سرانجام هم قراردادی بسیار موفق و پول‌ساز با آن‌ها به امضاء رساند که یکی از قراردادهای موفق شرکت موسیقی او ویرجین رکوردز  شد.

حتما بخوانید در کافه آبی

۳ گام ساده در ایجاد ثروت ؟!

بد نیست از اولین تجربه‌ی کسب داراییِ قابل توجه همین کارآفرین و میلیاردر مشهور در سنین جوانی‌اش مطلع شوید که آن هم با خنده بی‌ربط نیست!

ریچارد برانسون در سنین جوانی و با قرض گرفتن از اقوامش و پس انداز اندکی که داشت؛ حدود یک‌صد هزار دلار تهیه کرد و با آن یک‌صد هزار دلار که به‌صورت پول نقد درآورده بود؛ برای شرکت در مزایده‌ی فروشِ یک جزیره‌ی بایر که توسط فروشنده‌اش بیش از یک میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود به شهر محل مزایده رفت و در هتلی که برای شرکت‌کنندگان در آن مزایده در نظر گرفته شده بود؛ اقامت کرد.

موضوع از این قرار بود که وقتی ریچارد برانسون پول نقدش را در جلسه‌ی مزایده روی میز گذاشت؛ همه به او خندیدند و از هتل هم بیرونش انداختند؛ ولی چند ماه بعد، همان نفراتی که به او خندیده بودند ؛ به وی زنگ زده و گفتند که در مزایده برنده شده است و جزیره را به همان قیمت کم به وی فروختند!

در پشت خنده‌های این و آن، هوشمندی برانسون پنهان بود.

شادی

شادی

او از طریق دستیابی به یک منبع موثق پی برده بود که صاحب آن جزیره احتیاج زیادی به پول دارد و از قضا کسی هم در مزایده جز او شرکت نکرده بود؛ زیرا ظاهراً آن جزیره، یک جزیره‌ی بایر و به‌دردنخور بود؛ جزیره‌ای که برانسون آن را آباد کرد و چند سال بعد، همان جزیره صدها میلیون دلار قیمت یافت.

حتما بخوانید در کافه آبی

افزایش فروش محصولات با رعایت این نکات

آشنایی با ۱۰ شغل با درآمد بالا که با شرکتهای تبلیغاتی کار میکنند

نمی‌توان این سه اتفاق را در زندگی این کارآفرین و میلیاردر مشهور کاملاً تصادفی دانست و باید گفت که رابطه شادی و موفقیت غیرقابل انکار است اما اگر هنوز فکر می‌کنید که وقایع زندگی ریچارد برانسون  شانسی بوده؛ این بحث را کنار می‌گذاریم و رابطه شادی و موفقیت را از نظر علمی (خیلی صریح و خلاصه) مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رابطه شادی و موفقیت از نظر علمی

از نظر علمی رابطه شادی و موفقیت بسیار ساده و سرراست است.

رابطه شادی و موفقیت

رابطه شادی و موفقیت

وقتی ما شاد هستیم میزان ترشح برخی مواد در مغزمان از جمله «دوپامین» (Dopamine) و «سروتونین» (Serotonin) افزایش پیدا می‌کند و وقتی که مقدار این مواد در بدنمان زیادتر شد؛ تعدادی فعل‌وانفعال‌های چند جانبه در بدن و روحیه‌مان اتفاق می‌افتد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • افزایش قدرت تمرکز
  • افزایش قدرت حافظه
  • کارکرد بهتر مغز، از جمله بالا رفتن توان مغز برای حل چند مسئله به‌طور هم‌زمان
  • بالا رفتن حس انگیزه

می‌بینیم که این شادی و شاد بودن است که بهتر عمل کردن و موفقیت را در دسترس ما قرار می‌دهد؛ پس لطفاً از امروز برای شاد بودن، منتظر موفقیت نباشید بلکه شاد باشید تا موفق شوید.

حتما بخوانید در کافه آبی

۳ گام ساده در ایجاد ثروت ؟!

هی یو ! دلار در بیار , ریال خرج کن 🙂 در کافه آبی

آشنایی با ۱۰ شغل با درآمد بالا که با شرکتهای تبلیغاتی کار میکنند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.