در این موارد “نه” بگویید ( آموزش مهارت نه گفتن )

در این موارد “نه” بگویید ( آموزش مهارت نه گفتن )

گاهی اوقات بله گفتن به معنای پیشرفت و بالاتر رفتن است. ممکن است بخواهید به پروژه ای جدید یا به مسئولیت های بیشتر برای ارتقاء شغلی بله بگویید، اما زمان هایی هستند که شما باید نه بگویید چون وقت ندارید یا سرتان شلوغ است و یا اینکه نمی خواهید تمام شب را بیدار بمانید و کار کنید.

یادگیری مهارت نه گفتن راحت نیست اما به هر حال هر فردی که خواهان آرامش در زندگی خودش می باشد باید روزی شروع به یادگیری این موضوع کند و از آن در مواقع لزوم استفاده نماید.

مهارت نه گفتن یعنی …

اینکه بتوانیم در مواقع نیاز مودبانه “نه” بگوییم.

برای کسانی که کار می کنند موقعیت های نه گفتن در محل کارشان نیزاتفاق می افتد. درخواستی از سوی رییس شرکت یا همکار! نه گفتن به هر گزینه ای که آرامش شما را برباید الزامی است اما واقعا در برخورد با رییس خود چگونه باید نه بگویید؟ آیا انجام این کار به آسانی نه گفتن به همکارتان است؟

مهارت نه گفتن یعنی …نکته اینجاست که تمام این اتفاقات در چند ثانیه رخ می دهد و وقتی درخواستی از سوی کسی عنوان می شود در صورتی که تمایلی به دادن جواب مثبت ندارید فقط چند ثانیه فرصت دارید تا بتوانید به بهترین شیوه نه بگویید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع موقعیت هایی که به عنوان یک کارمند یا مدیر ممکن است با آنها مواجه شوید را بررسی کنیم.

نه گفتن به رییس

در این موقعیت مقامی بالاتر از شما در خواست می کند تا کمی بیشتر کار کنید اما مسئله این است که شما نمی توانید بیشتر کار کنید و همین الان هم کارهای عقب مانده ی زیادی دارید و نمی خواهید بیشتر از این درگیر شوید. در این زمینه به شما توصیه نمی کنیم که صریحا نه بگویید همانطور که توصیه ی ما این نیست که بدون فکر بله بگویید.

کافه آبی دات آی آر

در چنین شرایطی می توانید با اعتماد به نفس کافی لیستی از کارهایی را داشته باشید که در حال حاضر بر روی آنها متمرکز هستید و جملاتی این چنینی را به کار ببرید: “از شما ممنونم که من را برای انجام چنین کاری انتخاب کردید اما صادقانه باید بگم در حال حاضر بر روی چند پروژه متمرکز شدم که زمان زیادی را در طول روز می گیرد.”

در ادامه می توانید با چنین جملاتی احساس خودتان را روشن تر ابراز کنید و نشان دهید که با کار محوله مشکلی ندارید و تنها زمان کافی برای انجام آن را ندارید. “آیا کاری هست که از نظر شما اولویتش کمتر از پروژه ای که در موردش با من صحبت کردید باشد تا بتوانیم یک جابه جایی در کارها انجام دهیم؟

نه گفتن به رییس” در صورتی کهاز پروژه ها عقب هستید لزومی ندارد در چنین موقعیتی آن را عنوان کنید و می توانید با جملاتی مانند ” در حال حاضر کارها خیلی فشرده پیش می رود” آن را بیان کنید، به خاطر داشته باشید مهارت نه گفتن به معنب رد کردن درخواست دیگران به صورت کاملا محترمانه است.

نه گفتن به همکار

همکارتان از شما می خواهد در مورد کاری به او کمک کنید که به آن علاقه ی زیادی ندارید یا تخصص کافی برای انجام آن را در خودتان نمی بینید. در این مورد اگر تمایلی به اینکه جواب مثبت دهید ندارید حواستان باشد که به هیچ وجه دروغ نگویید و با دلایل ساختگی درخواست همکارتان را رد نکنید زیرا هر لحظه امکان دارد که این دروغ مشخص شود و خلاف حرف هایتان اثبات شود.

نه گفتن به همکاردر این صورت با مشکل جدیدتری روبرو هستید و این یعنی اوضاع برای شما بدتر خواهد شد؛ در صورتی که مهارت نه  گفتن را بلد باشید در چنین مواردی باید با دلایلی نزدیک به دلیل واقعی شروع کنید و کم کم صحبت را به اصل موضوع نزدیک کنید تا از ادب دور نشوید. در نهایت این را بدانید که شما مجبور نیستید کاری که دوست ندارید را قبول کنید و می توانید در کمال ادب آن را رد کنید.

نه گفتن به کارمند

اگر مدیر هستید یا سرپرستی بخشی را به عهده دارید مطمئنا با این چالش روبرو خواهید شد. زمانی پیش می آید که کارمند شما با ایده ای جدید روبروی شما می ایستد و همان طور که بیشتر در مورد ایده اش صحبت می کند شما بیشتر و بیشتر متوجه می شوید که ایده ی فعلی او به اندازه ی کافی پخته نیست و شما را به مقصود نمی رساند اما در عین حال اصلا دوست ندارید این روحیه را از او بگیرید و همواره مایل به پذیرفتن ایده های جدید از سوی کارمندانتان می باشید. در چنین وضعیتی به نظر شما بهترین راه چیست؟

نه گفتن به کارمنداگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید نکته ی اصلی اینجاست که کارمند شما به هیچ وجه نباید از شما احساس منفی دریافت کند و شما باید با روی باز جملاتی این چنینی را مورد استفاده قرار دهید: با توجه به اینکه در این پروژه با محدودیت زمانی روبرو هستیم هر تغییری کل برنامه را تغییر می دهد و به همین دلیل باید مسیر مشخص شده را ادامه دهیم اما واقعا از شما ممنونم که برای پروژه وقت گذاشتید. من این پیشنهادتان را به خاطرم می سپارم.

هیچ کس دوست ندارد به عنوان کسی شناخته شود که در محل کار همیشه نه می گوید.

پس این مسئله را به یاد داشته باشید که در استفاده از این روش ها زیاده روی نکنید و تنها در شرایطی از آنها بهره بگیرید که نیاز هست به کار آیند. اگر همیشه درجواب تمامی خواسته ها بدون دلیل مشخص نه بگویید تبدیل به کسی خواهید شد که بعد از مدتی هیچ کس به او پیشنهادی نمی دهد و منزوی شده است.

مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن را با استفاده ی راحت و زیاد از کلمه ی “نه” اشتباه نگیرید؛

از طرف دیگر اگر همواره جوابتان مثبت باشد نیز گزینه ای در دسترس برای همه خواهید بود و دیگر آرامشی برایتان باقی نمی ماند. اعتدال را در پاسخگویی به خواسته هایی که اطرافیانتان از شما دارند رعایت کنید و خوب به خواسته هایشان گوش دهید تا بتوانید در کمال منطق پاسخ مناسب را در اختیارشان بگذارید.

تا به اینجا سعی کردیم تا جواب های مناسبی برای نه گفتن را آموزش دهیم؛ در صورتی که شما هم در چنین موقعیتی بوده اید یا راهکار جدیدی برای وضعیت های ذکر شده دارید، در پایان همین مقاله از مجله زرافه با ما در میان بگذارید.

حتما بخوانید : “همه چیز مهم است”: با اولویت بندی کارتون رو پیش ببرید…

کافه آبی دات آی آر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *