درباره ایرلند

ایرلند

تاریخچه ایرلند

درباره ایرلند – دوران پیش مسیحی در ایرلند عمدتا از طریق افسانه ها شناخته می شود، گرچه شواهد باستان شناسی از مسکن در سنگ و برنز وجود دارد. در حدود قرن چهارم میلادی، سلتسهای بلند قد و قرمز از گولیا یا گالیسیا وارد شدند و عصر آهن را با آنها به ارمغان آورد.

آنها Picts در شمال و قبیله ی Érian در جنوب را تسخیر کردند و سپس برای ایجاد تمدن گالیکی، جذب بسیاری از سنت های ساکنین قبلی شدند. در قرن سوم میلادی، گیل ها پنج پادشاهی دائمی – اولستر، کانچت، لینستر، مات (شمال لنستر) و مونستر – با پادشاه بالا، که در تارا نامشان اغلب کمی بیش از افتخار بود، ایجاد کرده بودند.

پس از ورود سنت پاتریک به آگهی ۴۳۲، مسیحی ایرلند به سرعت به مرکز یادگیری لاتین و گالی تبدیل شد. صومعه های ایرلندی، نه تنها مفسران بلکه روشنفکران روز را نیز به رسمیت شناختند و مسیحیان را به بسیاری از نقاط اروپا فرستادند.

تاریخچه ایرلند

تاریخچه ایرلند

در اواخر قرن هشتم

وایکینگها اعتراض خود را آغاز کردند، صخره ها را از بین بردند و ویران کردن سرزمین ها، بلکه همکاری های دوجانبه، اتخاذ آداب و رسوم ایرلندی و ایجاد شهرک های ساحلی که بزرگترین شهرهای ایرلند را تشکیل می دادند. در نبرد کونتارف در سال ۱۰۱۴، قدرت وایکینگ در نهایت شکست خورد.

حدود ۱۵۰ سال بعد، تهاجم انگلو نورمن آغاز شد. به تدریج، مهاجمان کنترل کل کشور را به دست آوردند. بسیاری از آنها ازدواج کرده اند، زبان ایرلندی، آداب و رسوم و سنت ها را به تصویب رسانده و ایرلندی نسبت به گیلان بیشتر شده است.

تاریخچه ایرلند

تاریخچه ایرلند

اما وابستگی سیاسی به انگشتر انگلیس که توسط تهاجم نورمن ایجاد شده بود باعث تقریبا ۸۰۰ سال نزاع شد،

زیرا پادشاهان انگلیسی پی در پی به دنبال آن بودند که گیلز و نورمن ایرلندی را به طور یکسان متزلزل کنند. مصارف عمده سرزمین ها و گیاهان بزرگ مستعمرات انگلیسی در زیر نظرمردم (مری تودور)آغاز شد و تحت نظر الیزابت اول، کرمول و ویلیام سوم ادامه یافت.

درمانایرلند در قرن هجدهم با مقررات مجازات، به کوه نوردی وحشیانه رسید، که کلیه حقوق قانونی را که کاتولیک ها و مخالفان (اکثریت جمعیت) را محروم کرده بودند، محروم کردند.

نقشه ایرلند

در اواخر قرن هجدهم

بسیاری از استعمارگران انگلیسی خود را به عنوان ایرلندی پذیرفته بودند و مانند مستعمره های انگلیسی در آمریکا از تسلط بر لندن و عدم توانایی خود برای حکومت خودشان متاسف بودند. در سال ۱۷۸۳، آنها مجبور به ایجاد یک مجلس مستقل ایرلندی شدند، اما این قانون توسط اتحادیه (۱۸۰۰) لغو شد، که به نمایندگی مستقیم ایرلند در وستمینستر منجر شد.

رهایی کاتولیک در سال ۱۸۲۹ توسط تلاش های دانیل اوکانل به دست آمد،

اما قحطی بزرگ در دهه ۱۸۴۰، زمانی که میلیون ها نفر در اثر فقدان سیب زمینی جان خود را از دست دادند، در حالی که صاحبخانه ها برای صادرات محصولات دیگر به انگلستان، بر شرایط غم انگیز ایرلندی تأکید کردند .

تاریخچه ایرلند

درباره ایرلند

مجموعه ای از قیام ها و رشد جنبش های مختلف که با قاعده ی خانه یا استقلال مستحکم به دنبال آن بود، به تدریج به بسیاری از اصلاحات منجر شد، اما میل به استقلال کامل ادامه یافت. پس از خونریزی و مانورهای سیاسی که پس از قیام عید پاک سال ۱۹۱۶ و اعلامیه جمهوری ایرلند توسط اعضای ایرلندی پارلمان در سال ۱۹۱۹ اعلام شد.

پیمان آنگلو ایرلند در سال ۱۹۲۱ امضا شد و یک کشور آزاد ایرلندی با قدرت سلطنت ایجاد شد.  مخالفت خشونت آمیز دولت سلطنتی و یک دولت جداگانه در ایرلند شمالی پروتستان، یک جنگ داخلی را به وجود آورد که تقریبا یک سال به طول انجامید.

تاریخچه ایرلند

دولت آزاد به طور رسمی اعلام شد

و یک قانون اساسی جدید در سال ۱۹۲۲ به تصویب رسید، اما احساسات به نفع یک جمهوری مجدد ایرلندی باقی ماند که قدرتمند بود و با فعالیت های تروریستی ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) شدت گرفت. در ابتدا، IRA، محبوبیت خود را از دست داد، بعد از اینکه امون د والرا، حامی تخریب شده، دولت را در سال ۱۹۳۲ گرفت.

در خلال خشونت های مدنی که از اواخر دهه ۱۹۶۰ ایرلند شمالی را مختل کرد،

دولت ایرلند تلاش کرد تا ” بال “از IRA، یک سازمان تروریستی است که از ایرلند به عنوان پایگاهی برای حملات در شمال استفاده می کند. از سال ۱۹۷۶، دولت قدرت اضطراری برای مقابله با فعالیت های IRA را به عهده گرفت، اما اقدامات تروریستی ادامه یافت، به ویژه ترور روز ۲۷ اوت ۱۹۷۹ برلین ارل مون بتنن.

ایرلند

درباره ایرلند

دولت ایرلند همچنان به نفع اتحادیه با ایرلند شمالی، همکاری داشت. ایرلند و انگلستان در نوامبر سال ۱۹۸۵ با هدف ترویج صلح در ایرلند شمالی، یک معاهده را که قادر بود ایرلند را در جنبه های مختلف امور ایرلند شمالی تصویب کند، تصویب کرد.

در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۹۸

جمهوری ایرلند با توافقنامه صلح با انگلیس برای حل بحران ایرلند شمالی موافقت کرد. ایرلند متعهد شد که مقررات ۲ و ۳ قانون اساسی ایرلند را اصلاح کند که به قلمرو شمال، در مقابل انگلیس وعده داده است که قانون دولت ایرلند را اصلاح کند. در ۲۲ مه ۱۹۹۸، ۹۴٫۴ درصد از رای دهندگان در یک رفراندوم رای دادند که ادعای ایرلند را به ایرلند شمالی رد کند.

موقعیت جغرافیایی کشور ایرلند :

کشور ایرلند جزیره ای در شرق آتلانتیک میباشد و در غرب انگلیس واقع شده است. مساحت این کشور حدود ۷۰٫۲۸۰ کیلومتر مربع می باشد. با توجه به منطقه ای که کشور ایرلند اشغال کرده، این کشور کمی بزرگتر از ایالت ویرجینیای غربی است.

طول این جزیره ۴۸۶ کیلومتر و عرض آن ۲۷۵ کیلومتر است. جمهوری ایرلند توسط کانال شمالی محدود شده است که آن را از کشور اسکاتلند جدا می کند. پایتخت ایرلند دوبلین است که در کنار ساحل دریای ایرلند قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی کشور ایرلند

درباره ایرلند – واحد پولی کشور ایرلند

در سال ۲۰۰۲ یورو به عنوان ارز اصلی ایرلند شناخته شد.هر یورو ۱۰۰ سنت می باشد.

درباره ایرلند – اقلیم و آب و هوای کشور ایرلند

ایرلند دارای آب و هوای متعادل است؛ زیرا باد های غربی و جنوب غربی از دره های بلند اقیانوس اطلس شمالی عبور می کنند که در زمستان گرم تر و تابستان سردتر از زمین های قاره ای است. میانگین دمای سالانه ۱۰ درجه سانتیگراد و متوسط ​​ماهانه درجه حرارت از ۴ درجه سانتی گراد در ژانویه تا ۱۶ درجه سانتیگراد در ماه ژوئیه است.

اقلیم و آب و هوای کشور ایرلند

اقلیم و آب و هوای کشور ایرلند

بارندگی متوسط ​​سالانه

از کمتر از ۷۶ سانتی متر در مکان های نزدیک دوبلین ، به بیش از ۲۵۴ سانتی متر در برخی از مناطق کوهستانی تغییر می کند. کمترین تابش خورشید در قسمت جنوب شرقی خاورمیانه است که میانگین سالیانه آن ۱۷۰۰ ساعت از نور آفتاب است. قویترین تابش در نزدیکی ساحل غربی است، که میانگین سرعت آن ۲۶ کیلومتر در ساعت است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.