توانایی ها و ضعف های خود را در ۴ گام بشناسید

توانایی ها و ضعف های خود را در 4 گام بشناسید

آیا می دانید در چه چیزی مهارت و توانایی خوبی دارید؟

این سوالی است که احتمالا بسیاری از ما همیشه به آن فکر می کنیم. ممکن است در دوران بچگی و در خاطرات و کارهایی که انجام داده اید به یاد بیاورید که زمان هایی بوده که کاری را بهتر از بقیه هم سن و سالان و حتی افراد بزرگتر از خود انجام داده اید. این می تواند یک سرنخ مهم باشد. در واقع این بهتر بودن و توانایی شما در انجام کار، ارزش شما را در آن کار نشان داده است.

اهمیت شناخت ضعف ها و توانایی ها

اگر به راه اندازی یک کسب و کار جدید فکر می کنید، شناخت ضعف ها و توانایی های شما فقط در حد دادن انرژی و یا حس خوب و بد به شما مهم نیست، بلکه این باعث می شود که متوجه شوید که در کاری که انجام می دهید می توانید تاثیر گذار و مفید باشید و یا نمی توانید. در این مقاله به شما کمک می کنیم که ضعف ها و توانایی های خود را با انجام این ۴ مرحله بشناسید. با ما همراه باشید.

اولین گام برای شناخت توانایی ها و ضعف ها : دو لیست با اهمیت را تهیه کنید

قبل از اینکه برای شناخت توانایی خود تلاش های بیشتری کنید به شما پیشنهاد می کنیم ۳۰ دقیقه برای تهیه این دو لیست مهم زمان بگذارید. اولین لیست در راس اهداف تجاری شما قرار می گیرد. نام آن را نیز می توانید مهارت های لازم برای کسب موفقیت بگذارید. برای مثال می توانید از مهارت های “شناخت بازار”، “توسعه بازار” و ” توسعه و طراحی وب سایت” به عنوان مهارت های اصلی مورد نیاز برای موفقیت خود نام ببرید. شما نیز می توانید با توجه به هدف خود مهارت های مورد نیاز خود را تهیه کنید و در لیست قرار دهید.

اولین گام برای شناخت توانایی ها و ضعف ها

اولین گام برای شناخت توانایی ها و ضعف ها

در مرحله بعد زیر مهارت هایی که در آن ها توانایی لازم را دارید خط بکشید و کنار مواردی که فکر می کنید نیاز دارید یاد بگیرید علامت ستاره قرار دهید. برای تهیه لیست بعدی باید کاملا با خودتان صادق باشید. دو دسته توانایی ها و ضعف ها قسمت های اصلی این لیست را تشکیل می دهند. اگر تعداد موارد ضعف ها و توانایی های شما بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ مورد بود سعی کنید به سراغ آن هایی بروید که به مقدار کافی در آن ها مهارت ندارید.

به یاد داشته باشید که این ضعف ها و توانایی ها می تواند به مسائل شخصی و توانایی ها و ضعف های شخصیتی شما مرتبط باشد یا یک مهارت فنی و اکتسابی باشد. بعد از اینکه لیستی از توانایی ها و ضعف های خود تهیه کردید بهتر است از دوستان، خانواده و نزدیکان خود که با شما صمیمی تر هستند نیز نظرخواهی کنید. هدف از تهیه این لیست گرفتن ایده های اولیه و کلی در مورد خودتان است.

گام دوم : با کسانی که به آن ها اعتماد دارید صحبت کنید

ضعف مهمی در مرحله قبلی وجود داشت که این مرحله این ضعف را پوشش می دهد. این ضعف در این مورد است که ما در اکثر مواقع یا بسیار خودمان را دسته بالا می گیریم و یا گاهی ممکن است مهارت های خود را بسیار رده بالا در نظر بگیریم. در این مرحله ما نیاز به داوری داریم تا ما را به حقیقت خودمان نزدیک تر کند.

۳ تا ۵ نفر از کسانی که می شناسید و به آن ها اعتماد کامل دارید و آن ها تجربه کار یا زندگی برای مدت زیادی را با شما داشته اند انتخاب کنید. این افراد باید رفتارها و شخصیت شما را در وضعیت ها و شرایط گوناگونی دیده باشند. این افراد ممکن است در زندگی هر شخصی نسبت های متفاوتی با فرد داشته باشند.

مهمتر از هر چیزی این نکته است که شما باید عقاید آن ها را در مورد خودتان قبول داشته باشید. از انتخاب افرادی که دید بسیار مثبت یا منفی در مورد شما دارند اجتناب کنید. سعی کنید افرادی را انتخاب کنید که فکر می کنید که کفر می کنید برای شما سازنده و مفید بوده اند و حتی اگر نیاز بوده باشد زمانی از شما انتقاد های شدیدی کرده باشند.

می توانید به این افراد پیامی ارسال کنید و سوالاتی از آن ها بپرسید و از آن ها بخواهید نظر خودشان را صادقانه در مورد شما اعلام کنند. به آن ها در مورد راه اندازی کسب و کار خود بگویید و برای آن ها توضیح دهید که برای موفقیت نیاز دارید تا ضعف ها و توانایی های خود را بشناسید. از آن ها بخواهید نظر خود را در مورد توانایی هایی که ممکن است منجر به موفقیت شما شوند و ضعف هایی که ممکن است شما را دچار مشکل کنند اعلام کنند. براساس این نظر خواهی متوجه خواهید شد که بسیاری از ضعف ها و توانایی های شما توسط افراد مورد اعتماد شما تایید خواهند شد و بعضی از آن ها اینقدر مهم و قابل توجه نبوده اند که از آن ها یاد شود. بنابراین می توانید جزئیات دقیق تری به لیست های توانایی ها و ضعف های خود اضافه کنید.

در میان این مقاله به شما پیشنهاد می کنیم که اگر استرس در محل کار شما را آزار می دهد مطلب کم کردن استرس بدون جدا شدن از میز کار را از دست ندهید.

تست شخصیتی از خود بگیرید

سومین گام شناخت توانایی ها و ضعف ها : تست شخصیتی از خود بگیرید

علاوه بر فکر کردن در مورد خودتان و نظرخواهی و پرسش از دیگران، راه های دیگری نیز برای شناخت خود و جمع آوری اطلاعات در مورد ضعف ها و توانایی های شخصی وجود دارد. یکی از این راه های خوب و کاربردی تست های شخصیتی هستند. این تست ها به شما کمک می کنند تا ضعف ها و توانایی های خود را بهتر بشناسید. در ادامه چند مورد از بهترین و معتبرترین تست های شخصیتی را به شما معرفی می کنیم. دنبال کردن و انجام دادن آن ها اما به عهده خودتان است.

تست شخصیتی MBTI

این تست شخصیتی که استاندارد طلایی برای سطوح شرکتی را داراست، از ۴ بعد مختلف شخصیت شما را مورد سنجش قرار می دهد. این ۴ مورد شامل انرژی شخصیتی، (درون گرا و یا برون گرا بودن) قدرت تصمیم گیری، نگرش به دنیای بیرونی و گیرایی و درک اطلاعات می باشد.

تست شخصیتی DISC

تست شخصیتی معتبر دیگری که به شما پیشنهاد می کنیم و در سطوح استانداردهای سازمانی قرار دارد تست DISC می باشد. این تست در مورد نحوه ارتباط با دیگران و علاقه مندی ها می تواند سنجش هایی را انجام دهد.

تست شخصیتی StrengthsFinder 2.0

این تست ۵ مورد از مهمترین مهارت های شما را به دست می آورد و یکی از بهترین تست ها برای تشخیص توانایی های خاص و پرارزش شماست.

تست شخصیتی How to Fascinate

این تست بعد از پرسش ۲۸ سوال شما را در یکی از دسته های شخصیتی قرار می دهد. چیزی که این تست را از بقیه تست ها متمایز می کند نگرش آن نسبت به نتایج تست در مورد شماست. این که چه چیزی شما را از بقیه متمایز می کند و چطور می توانید با این توانایی و قدرت منحصر به فرد خود با دیگران ارتباط برقرار کنید.

تجربه های جدید

تجربه های جدید

آخرین گام برای شناخت توانایی ها و ضعف ها : تجربه های جدید

یکی از مشکلاتی که در شناخت ضعف ها و توانایی ها ممکن است برای هر کسی وجود داشته باشد نبود تجربه است. ممکن است لیست خود را نگاه کنید و با دیدن بعضی از موارد با خود بگویید که بلد نیستم یا تجربه نکرده ام. برای یاد گرفتن و رشد باید خودمان را برای انجام کارها و تجربیات جدید هل بدهیم. اگر قرار باشد از امتحان کردن تجربیات جدید پرهیز کنید جواب تست شخصیتی شما برای راه اندازی یک کسب و کار جدید کاملا منفی است. اما اگر علاقه دارید تجربیات جدید کسب کنید تا ضعف ها و قدرت های خود را بسنجید، در ادامه چندین کار تجربی را که بهتر است آن ها را امتحان کنید برای شما آورده ایم. شاید برایتان جالب باشد اما امتحان کردن این تجربیات می تواند چشم انداز شما را از خودتان بهبود ببخشد.

تجربیات خلاقانه

نقاشی: بهتر است کمی ابزار ساده برای نقاشی تهیه کنید و با تماشای چندین ویدیوی آموزشی در یوتیوب شروع به کسب تجربه کنید.

تجربیات فنی

راه اندازی یک وبسایت: سرویس های زیادی برای راه اندازی وبسایت وجود دارند و با چند آموزش ساده در اینترنت می توانید به راحتی آن را انجام دهید.

تجربیات مالی

سرمایه گذاری: امروزه امکان سرمایه گذاری با مبالغ بسیار کم نیز وجود دارد. در مورد راه های آن تحقیق کنید و آن را عملی کنید.

تجربیات تجاری

دوره های آموزشی کاربردی رایگان و غیر رایگان زیادی وجود دارند که به این منظور می توانید از آن ها استفاده کنید. ممکن است در بسیاری از این مهارت ها بسیار سریع متوجه شوید که استعدادی در مورد آن ندارید.

سوالاتی وجود دارد که با پرسیدن آن ها از خودتان می توانید قبل از انجام هر تجربه از امکان ضعف یا توانایی خود در آن زمینه مطلع شوید.

این سوالات عبارتند از :

  • آیا از این تجربه لذت می برم؟
  • چه چیزی در مورد آن برای من جذاب است؟
  • چه چیزی در مورد ان برای من جذاب نیست؟
  • به نظرم آسان است یا سخت است؟

ارزیابی لیست تهیه شده از توانایی ها و ضعف ها

در نهایت می توانید با بررسی این لیست متوجه این موضوع شوید که به کدام یک از مواردی که در لیست وجود دارد توجه بیشتری دارید. از این لیست می توانید نتیجه بگیرید که در چه مواردی هم اکنون حرف های زیادی برای گفتن دارید، در کدام موضوع باید رشد و یادگیری بیشتری داشته باشید تا بتوانید توانایی های بیشتری در آن کسب کنید و در چه مواردی احتمال کمتری وجود دارد تا موفق باشید.

اما چه استفاده ای از بخش ضعف ها در لیست خود می برید؟ این لیست به شما گوشزد می کند که برای موفقیت باید در چه مواردی از ضعف های خود قدرت بیشتری کسب کنید و در چه مواردی نیازی نیست که اقدامی انجام دهید و بر کدام یک از ضعف های خود نمی توانید غلبه پیدا کنید.

کافه آبی دات آی آر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.