تعریف بیت کوین و استخراج آن به زبان ساده

تعریف بیت کوین و استخراج آن به زبان ساده

بیت کوین اولین رمز ارز دنیا است که بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شده است. قیمت و ارزش بیت کوین و سایر رمز ارزها از باور عمومی مردم دنیا به ارزشمند بودن این دارائی‌ها ناشی می‌شود. امروز هیچ یک از پول‌های جهان دارای پشتوانه نیستند و بیت کوین نیز درست مانند این ارزها نیازی به پشتوانه ندارد. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که بیت کوین چیست.

مقدمه:

تعریف بیت کوین : اینکه «بیت کوین چیست» یا ایده بیت کوین اولین بار به طور رسمی در اواخر سال ۲۰۰۸ و در یک معرفی نامه کسب و کار یا white paper با عنوان بیت کوین: سیستم پولی همتا به همتای الکترونیک (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) توسط فرد یا افرادی ناشناس که خود را با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده است، مطرح شد. در ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹ اولین بلاک از بلاک چین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو تولید شد که به بلاک جنسیس (Genesis) یا آفرینش معروف است. سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ سر آغاز تحولات عظیمی در صنعت خدمات مالی بوده اند.

هم زمان با ورشکستگی بانک های بزرگ و بحران مالی بزرگ ایالات متحده

فینتک ها که پیش از آن چندان شناخته شده نبودند رشد سریعی پیدا کردند اما متفاوت ترین خدماتی که از این سال شروع شد قطعا اختراع و ساخت بلاک چین است. خدمات مالی مبتنی بر پول همواره متکی بر یک نهاد مرکزی کنترل کننده برای تولید، عرضه و مدیریت پول بوده اند.

بانک های بزرگ و بحران مالی بزرگ ایالات متحده

بانک های بزرگ و بحران مالی بزرگ ایالات متحده

در دهه نود میلادی ایده ایجاد پول غیر متمرکز مطرح شد اما ایجاد این پول به دلیل مشکلی که به آن هزینه کرد دوباره یا Double Spending گفته می شود ممکن نبود.

تعریف بیت کوین به زبان ساده

در تعریف بیت کوین میتوانیم این مثال را داشته باشیم، فرض کنید شما از فروشگاهی به صورت نسیه خرید می‌کنید. صاحب فروشگاه بدهکاری شما را در دفتری یادداشت می‌کند. اگر شما تنها متکی به دفتر صاحب این فروشگاه باشید، هیچ وقت متوجه اینکه وی از شما بیشتر یا کمتر از خریدتان پول گرفته است نمی‌شوید. بنابراین سعی می‌کنید مبلغ بدهکاری را به ذهن خود سپرده یا آن را یادداشت کنید.

بیت کوین

بیت کوین

اما اگر اختلافی بین شما و صاحب فروشگاه در مورد مبلغ بدهی پیش بیاید کدام ادعا معتبر است؟ احتمالا راحت ترین راه برای حل این مشکل این است که شاهدینی برای هر معامله وجود داشته باشند. ایده بیت کوین و بلاک چین همینقدر ساده است.

بیت کوین یک شبکه همتا به همتای انتقال ارزش یا پول است که در آن بدون نیاز به اینکه یک نهاد مرکزی را مسئول جابجایی پول ها یا رسیدگی به اختلافات مالی کنیم می توانیم به نقل و انتقالات مالی بپردازیم.

شاید بهترین راه برای توضیح بیت کوین این باشد که مسیر یک تراکنش را دنبال کنیم.

هر کس در بلاک چین بیت کوین صاحب یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است که می‌توان آن‌ها را مشابه با پسورد و نام کاربری در ایمیل یا امضا و شماره حساب در شبکه بانکی در نظر گرفت. به این ترتیب تنها استفاده کننده از یک کلید عمومی کسی است که کلید خصوصی را می‌داند، درست مانند اینکه کسی می‌تواند به محتویات صندوق ورودی یک ایمیل دسترسی داشته باشد که پسورد آن را بداند.

بعد از اینکه یک کاربر بیت کوین تصمیم می‌گیرد بیت کوین را به یک آدرس خاص ارسال کند و اصطلاحا یک تراکنش انجام دهد با استفاده از کلید خصوصی خود اطلاعات تراکنش مانند مقدار تراکنش، آدرس گیرنده و فرستنده و کارمزد را تایید و امضا می‌کند و آن را به یکی از کامپیوترهای شرکت کننده در بلاک چین بیت کوین می فرستند که اصطلاحا به آن‌ها نود می‌گوییم.

شاید این مقاله نیز برای شما مفید باشد : آشنایی با استخراج رایگان ارز دیجیتال اتریوم

نود پس از دریافت این تراکنش ابتدا امضا را چک می‌کند تا مطمئن شود که فرستنده تراکنش صاحب حساب است و سپس آن را برای سایر نودها فرستاده و با جستجو بر روی اطلاعات موجود در بلاک چین موجودی این آدرس را پیدا می کند. سپس آن را در یک بلاک قرار می دهد و سعی می کند یک مساله خاص ریاضی را حل کند. حل این مساله کاملا وابسته به اطلاعات موجود در بلاک و تصادفی است و بنابراین هیچ جواب از پیش مشخصی برای آن وجود ندارد. پس شانس همه نودها در شبکه برای حل این مساله یکسان است.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال

هر نود در شبکه که این مساله را حل کند یک جایزه مشخص را به حساب خود واریز کرده و علاوه بر آن این بلاک را به عنوان پاسخ مساله به سایر نودها ارسال می کند. این نودها اگر بلاک را درست تشخیص دهند آن را ثبت کرده و از کار بر روی مساله آن بلاک دست می‌کشند و مشغول رقابت برای حل مساله بلاک بعدی می‌شوند.

کافه آبی با شما برای زندگی بهتر

زمانی که تراکنش شما در یک بلاک ساخته شده یا اصطلاحا ماین شده قرار گرفت و در شبکه ارسال شد، تراکنش شما انجام شده است. البته اگر مبلغ تراکنش شما بزرگ باشد بهتر است تا تولید چند بلاک بعدی صبر کنید تا به این ترتیب تایید اکثریت شبکه را دریافت کنید.

به عبارتی دیگر

بلاک‌ها از تراکنش بیت کوین های کاربران شبکه و بلاک چین از بلاک ها تشکیل می‌شوند. مسئولین نگه داری بلاک چین و تولید یا استخراج بلاک ها نودهایی هستند که اصطلاحا به آن‌ها ماینر (Miner) می‌گوییم.

و هر ماینر در ازای فعالیت مفیدی که برای شبکه انجام می دهد بیت کوین دریافت می‌کند. بلاک‌ها در بلاک چین بیت کوین با مکانیزم مشخصی هر ده دقیقه یک بار تولید می شوند و جایزه استخراج بلاک بیت کوین هر چهار سال نصف می شود که در ابتدا ۵۰ بیت کوین بوده و در حال حاضر ۱۲/۵ بیت کوین است.

ارزهای دیجیتال و بلاکچین ها

ارزهای دیجیتال و بلاکچین ها

به این ترتیب تعداد کل بیت کوین های جهان محدود به ۲۱ میلیون می شود که بیش از ۱۷ میلیون آن تا امروز استخراج شده است و استخراج بقیه آن تا سال ۲۱۴۰ به طول می انجامد. با این مکانیزم قیمت بیت کوین به دلیل عرضه محدود با افزایش تقاضا، افزایش پیدا می کند.

برای نگهداری کلیدهای خصوصی و عمومی

به دلیل طولانی بودن نیاز به ذخیره سازی داریم که می‌تواند از طریق نوشتن آن ها در کیف پول کاغذی یا ذخیره آن به صورت الکترونیک در کیف پول یا والت های بیت کوین نرم افزاری یا سخت افزاری انجام شود.

ارز دیجیتال و بلاکچین ها

ارز دیجیتال و بلاکچین ها

همچنین برای خرید و فروش بیت کوین راه‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به localbitcoins، صرافی های متمرکز و غیر متمرکز و حتی خودپردازهای بیت کوینی اشاره کرد. شرکت‌ها و سایت‌های مختلفی هم اشکال متفاوتی از رمز ارز ها از جمله بیت کوین را برای پرداخت قبول می کنند.

پس از تجربه موفق بیت کوین و رسیدن قیمت

بیت کوین در کمتر از ده سال به ۲۰۰۰۰ دلار، رمز ارز های مختلفی در جهان با کاربردهای متفاوت ساخته شده‌اند که از معروف ترین آن‌ها می توان به اتریوم، ریپل، بیت کوین کش، استلار، آیوتا، مونرو، EOS و ترون اشاره کرد. همچنین بیت کوین با نشان دادن توانایی‌های بالقوه بلاک چین زمینه ساز کسب و کارهای جدید شد که امروز از زنجیره تامین تا توریسم و حتی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را در بر می گیرد. بسیاری از کسب و کارها و نرم افزارها به بلاک چین رو آورده‌اند و سرمایه‌های بزرگی در این راه جذب شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پروژه EOS و بلاک چین تلگرام اشاره کرد.

درآمد ارز دیجیتال

بانک های بزرگ مانند Bank of America، شرکت هایی مانند فیسبوک، گوگل و مایکروسافت و IBM از مهم ترین فعالین حوزه بلاک چین هستند. علاوه بر همه این موارد امروز بلاک چین های شرکتی و خصوصی بدون کوین یا رمز ارز مانند Hyperledger و R3 Corda به وجود آمده‌اند. تمام اینها در شرایطی اتفاق افتاده است که بیت کوین به تازگی ده ساله شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.