بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست…. مهم نیست شما در کجای جهان زندگی می کنید، به هرحال همه ما انسان ها نیاز به یک سری چیز ها برای ادامه حیات داریم. نیاز به آب، غذا ، مسکن و مهمتر از همه پول. اولین پول ها سکه های فلزی بودند که در حدود ۲۵۰۰ سال پیش در چین و ترکیه ضرب شدند. ما بیشتر زندگی و عمر خود را صرف به دست آوردن پول می کنیم.

تا بتوانیم بوسیله آن مایحتاج زندگی خود را تهیه کنیم و به رویاهای خود جامه عمل بپوشانیم. اما همین پول می تواند باعث سوق دادن افراد به سمت شرارت شود.

می تواند باعث سرقت و دروغ شود. پول ها قبل از شکل گیری تمدن بوجود آمدند آنها نیروی محرکه ای برای جنگ ها بودند و میل قدرت طلبی را در افراد افزایش دادند. شاید امروزه با آمدن ارز دیجیتالی پایان پولی که می شناسیم رقم خورده شود.

امروزه تمایل زیادی برای از بین بردن این اسکناس های سرد و خشن و تبدیل آن ها به صفر و یک برای سپرده گذاری در فضای وب و کامپیوتر هایی است که اکنون سراسر این کره خاکی را گرفته اند. می توان گفت بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز است.

بیت کوین باعث تغییر فرهنگ اقتصادی شده است.

آیا بیت کوین واحد پول آیندگان است؟

اگر شما به پولی که اکنون در اختیار دارید اعتماد دارید باید به شما بگویم که بیت کوین پایان پولی است که ما می شناسیم. بیت کوین در واقع تلاشی برای پذیرش یک نظام پیشرفته کامپیوتری و اینترنت، برای احیای هویت اصلی پول می باشد.

شاید به نظر شما این اولین واحد پول دیجیتالی باشد اما باید بدانید که شما با هر بار تراکنش بانکی و جابه جا کردن پول ها در بانک پول دیجیتالی تولید شده توسط بانک ها را در حال جابه جا کردن هستید.

بانک ها در اصل پس از گرفتن پول شما آن را فقط به صورت عددی در کامپیوتر برای شما نشان می دهند و اصل پول شامل کار هایی می شود که شما در جریان آن نیستید. در اصل این عدد فقط تعهد بانک برای برگرداندن آن پول می باشد.

دادن این پول به صورت وام به دیگر افراد می تواند برای بانک شامل سود شود اما این سود به شما تعلق نمی گیرد و فقط باعث سرمایه دار تر شدن بانک می شود. در واقع هیچ گاه پولی در حساب بانکی شما وجود نداشته و این خود یک ارز دیجیتالی محسوب می شود. 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

به آن ارز رمزنگاری شده نیز می گویند. بیت ، کوچکترین واحد حافظه در کامپیوتر و کوین همان سکه می باشد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز است به این معنی که هیچ شخص ، شرکت ، کمپانی یا بانکی روی تولید ، انتقال یا تغییر آن کنترلی ندارد و هر فردی با دانلود اپلیکیشن و برنامه آن خود دارای یک کیف پول می شود که دیگر کسی آن را کنترل نمی کند. این ارز دیجیتالی به صورت مجازی ایجاد شده و محافظت می شود.

بیت کوین ها سکه هایی هستند که قابلیت دریافت و فرستادن به وسیله اینترنت را دارند.

این ارز در مقایسه با سایر ارزها دارای مزایایی می باشد. می تواند مستقیماً به وسیله اینترنت به کیف پول شخص دیگری فرستاده شود که البته این کار بدون هیچ واسطه بانکی یا گمرکی اتفاق می افتد. در نتیجه هزینه این نقل و انتقالات بسیار کم تر می باشد. پول های معمولی که توسط بانک مرکزی تولید می شود به دقت کنترل می شود و هزینه هایی را برای جابه جایی در بر دارد. 

خالق بیت کوین کیست؟

پشت پرده بیت کوین یک فرد یا افراد برنامه نویس به نام ساتوشی ناکاموتو می باشد. ایده او از راه اندازی این ارز استفاده از اینترنت و علم روز برای تولید پول بدون هیچ کنترل بانکی و دولتی، نقل و انتقال پول با سرعت بالا و و با هزینه بسیار کم به صورت مجازی بود.

کسانی که اپلیکشین بیت کوین را بر روی گوشی، لب تاب خود نصب می کنند به یک شبکه کامپیوتری گسترده از طریق اینترنت متصل می شوند که به آن شبکه پرداخت با بیت کوین گفته می شود.

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست

اساساً بیت کوین بدون این شبکه بی معنی و پوچ خواهد بود و از آن جایی که این شبکه کنترل می کند هر کس چه مقدار بیت کوین دارد و چه مقدار برای دیگران ارسال می کند یا چه مقدار بیت کوین دریافت می کند ارسال کردن بیت کوین به صورت مخفیانه یا دزدی کردن را در این شبکه غیر ممکن و بسیار مشکل کرده است. 

حال این سوال مطرح می شود که چه کسانی کار کنترل را انجام می دهند؟

ماینر ها تامین کننده امنیت شبکه بیت کوین هستند. در اصل ماینر ها با نصب نرم افزار ماین بر روی کامپیوتر خود بیت کوین ها را تولید می کنند که به این فرایند استخراج mining نیز می گویند.

شبکه بیت کوین نیز دارای قانون و قواعدی برای تولید بیت کوین است که هر بیت کوین کجا و در چه زمان تولید شود. البته جالب است بدانید که شبکه تولید کردن بیشتر از ۲۱ بیلیون را از ماینر ها اجازه نمی دهد بنابراین تولید بیت کوین نیز دارای محدودیت است.در مطالب آینده مفصل تر در مورد ماینر ها و روش کار آنها توضیح خواهیم داد. 

اما بیت کوین های شما در کجا و چگونه نگهداری خواهند شد؟ 

بیت کوین های شما در کیف مخصوص خودتان نگهداری می شوند. این ارز ها فیزیکی نیستند و شما نمی توانید آن ها برداشت کرده و در بانک سپرده گذاری کنید. شما پول های خود را در کیف خود دارید و شبکه نیز موافق مالکیت شماست.

سابقه مالکیت شما توسط یک دفتر کل که بلاک چین نامیده می شود ثبت و نگهداری می شود و تمامی کامپیوتر های شبکه از آن نگهداری خواهند کرد. این دفاتر کل از سوابق شما را نگهداری می کند اما نگرانی نباشید هیچ نام یا حساب بانکی وجود ندارد بلکه این کار به وسیله آدرس های بیت کوینی انجام می شود.

آدرس های بیت کوینی عدد و رقم های طولانی و تصادفی هستند.

بنابراین به این راحتی ها نمی توان پی برد این حساب متعلق به کیست. می توانید آدرس خودتان را پرینت بگیرید و در کیف پول خود ذخیره کنید اما اگر این کار را هم نکردید اتفاقی نمی افتد چرا که دفتر کل این آدرس و مقدار پول موجود در آن را در اختیار دارد و شما فقط به رمز شخصی خودتان برای دسترسی به پول هایتان یا ارسال آن ها نیاز دارید. 

ویژگی هایی که بیت کوین را از دیگر ارز ها متفاوت کرده است چیست؟

غیرمتمرکز است : یعنی هیچ ارگان یا دولتی آن را کنترل نمی کند. بنابراین این موضوع به این معنی است که هر رایانه ای که کار استخراج و تائید تراکنش ها را به عهده داشته باشد بخشی از شبکه است. بنابراین هیچ ارگان یا سیستم دولتی نمی تواند با ایجاد یک سیاست مالی در این شبکه ایجاد بحران کند یا پول مردم را ضبط کند. مانند اتفاق هایی که برای بسیاری از موسسه های مالی یا بانک ها در سراسر دنیا رخ داده است. و اگر بخشی از این شبکه خاموش شود شبکه بیت کوین به کار خود ادامه خواهد داد. 

نصب سریع : راه اندازی بیت کوین هیچ هزینه ای ندارد و نصب آن بسیار سریع می باشد بر خلاف مراحل اداری و سختی که شما برای ایجاد حساب در بانک ها مجبورید طی کنید. 

رعایت حریم خصوصی : شما می توانید در این شبکه چندین حساب و کیف پول داشته باشید بدون هبچ نام و نشانی که آن ها را به هم مرتبط کند. 

عملکرد شفاف بیت کوین : همه تراکنش هایی که شما انجام خواهید داد در یک دفتر کل به نام بیت کوین ذخیره خواهد شد. و با داشتن یک آدرس بیت کوینی می توان فهمید در آن حساب چقدر پول موجود است اما هیچ نام و نشانی از صاحب حساب پیدا نخواهید کرد. 

انتقال سریع ، بدون هزینه و بدون بازگشت :

بانک ها برای انتقال پول های بین المللی از شما حدود ۱۰ پوند که معادل حدودی ۸۰ هزار تومان است پول دریافت می کند اما در بیت کوین این مقدار بسیار ناچیز است. انتقال پول در این شبکه بسیار آسان و همانند فرستادن یک ایمیل است یعنی شما برای انتقال یک پول فقط نیاز به وارد کردن گیرنده و مقدار مبلغ دارید .

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست

تنها با فشردن دکمه ارسال فرد گیرنده پول را دریافت خواهد کرد. بنابراین ارسال نیز در این شبکه بشیار سریع می باشد. همچنین با فرستادن این پول به گیرنده راهی برای برگشت دادن آن وجود ندارد مگر اینکه فرد پول را برای شما مجدداً ارسال کند. 

بیشتر بخوانید :

تعریف بیت کوین و استخراج آن به زبان ساده

ارز دیجیتال یا CryptoCurrency چیست ؟

دریافت ارز دیجیتال رایگان اتریوم ؟!

آشنایی با ارزهای دیجیتال با کافه آبی دات آی آر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.