بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟ برای فرستادن پول از طریق شبکه بیت کوین تنها کافیست از یک نرم افزار به نام wallet یا کیف پول استفاده کنید. فرستادن پول مانند فرستادن یک Gmail است و کار چندان سختی نیست فقط کافی است شما مقدار پول . آدرس گیرنده را وارد کنید و سپس گزینه ارسال را بزنید. به این ترتیب شما می توانید در عرض چند دقیقه پولی را به حساب فردی دیگر انتقال دهید.

در سطح خیلی ابتدایی می توان بیت کوین را یک دفتر کل که شامل شماره حساب افراد و مقدار پول موجود در حساب آنهاست تعریف کرد.

به عنوان مثال اگر شما ۵ بیت کوین انتقال دهید این ۵ بیت کوین از حساب شما کم و به حساب فرد دیگر اضافه خواهد شد. در این میان هیچ واسطه ای ( طلا ، دولت ، بانک یا گمرکی ) وجود ندارد که پول را پشتیبانی کند. می توان کن پشتوانه بیت کن اعتقاد و اعتمکادی است که مردم به آن کرده اند. و این اعتقاد و اعتماد است که به بیت کوین ارزش و امنیت می دهد.

در شبکه بیت کوین امنیت به گونه ای است که نمی توان از حساب شخصی پولی را سرقت کرد یا بتوان پولی را مخفیانه جابه جا کرد. چرا که در هر تراکنش دفتر کل آپدیت  بروز می شود و به ازای مقدار پول اضافه یا کسر شده حساب ها تغییر می کند. 

آیا امکان سرقت در بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟ برای هر انتقال نیاز به یک امضا روی در خواست انتقال است تا ثابت کند که این ارسال را شما انجام می دهید، درست مانند امضای زیر بر گه های چک. با این تفاوت که این امضا بر اساس ریاضیات و علم رمز نگاری می باشد.

این امکضا اصولاً برای مخفی کردن پیام ها قبلاً استفاده می شد اما اکنون به عنوان یک امضا و اثبات مالکیت قابل استفاده است. هر اکانت بیت کوین که شما داشته باشید دارای یک کلید برای وارد شدن شما است که فقط شما دارای آن هستید.

با وارد شدن به اکانت شما با هر بار انتقال پول زیر پیام های خود را امضا می کنید و شخص گیرنده با باز کردن رمز اطمینان حاصل می کند که پول توسط شما امضا شده و انتقالر پیدا کرده است.

بر خلاف امضای کاغذی این امضا قابل کپی شدن و قابلیت استفاده در ارسال های بعدی را ندارد. چرا که امضاها برای هر تراکنش متفاوت است. بنابراین این امضا کمک می کند کسی که به اکانت شما دسترسی ندارد نتواند پولی را از آن جابه جا کند. 

چه کسی صحت انتقال را چک می کند؟

شاید این جواب برای شما نیز جالب باشد که هر کسی که بخوواهد می تواند به حساب ها رسیدگی کند. تنها کافیست شما بخواهید یک نگهدارنده حساب ( همانند یک حسابدار) در این شبکه باشید.  بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز است به این معنی که هیچ ارگان یا شرکت یا دولتی آن را کنترل نمی کند. هر کسی که بخواهد می تواند تراکنش ها را چک کند. با پیوستن به دیگر نگهدارنه ها هر پیام تراکنش برای شما نیز ارسال خواهد شد و شما نیز خواهید توانست صحت انتقال را چک کنید. 

به کسانی که این یپیام ها را چک می کنند و صحت انتقال آن را تائید می کنند نگهدارنده حساب گفته می شود. این نگهدارنده ها در سراسر دنیا پخش شده اند. در نتیجه اگر کسی پیدا شود و حسابی را دستکاری کند تفاوت این سیاهه حساب ها پیدا خواهد شد.

چه کسی تفاوت در سیاهه حساب ها را پیدا می کند؟

این تفاوت ها توسط یک صندوق آرا پیدا می شود. در این مرحله یک سیستم رای گیری با کمی تفاوت و مبتنی بر ریاضیات خواهیم داشت. کسی که مسئله را حل کند و جواب درست را پیدا می کند آن را برای بقیه ارسال می کند بقیه حسابدارها ممکن است آن را قبول یا رد کنند ( درست مانند یک مسابقه ). جواب ها منتشر خواهند شد و هر جوابی که رای بیشتریی بگیرد درست خواهد بود. این کار دائماً تکرار خواهد شد تا سیاهه حساب ها همیشه درست بماند. 

چرا صندوق آرا ؟

اما مسئله این جاست که چرا از صندوق و مسائل ریاضی بهره می گیریم چرا با ایمیل رای ندهیم؟ زیرا وقتی بیت کوین سیستمی برای رای گیری نداشته باشد هر کس می تواند میلیون ها رای به صندوق واریز کند. اما وقتی سیستمی این چنینی وجود داشته باشد هرکس قادر است تنها یک بار رای بدهد. و وقتی این سیستم مبتنی بر ریاضیات باشد افراد نمی توانند با اکانت های مختلف وارد شده و رای صادر کنند. پس ریاضی روشی مناسب برای رای گیری غیر متمرکز خواهد بود. در این روش کسی که کاملترین جواب را ارائه دهد برنده خواهد بود.

تولید پول در این سیستم

بیت کوین چگونه کار می کند؟ با حل هر مسئله به کسی که کاملترین جواب را ارائه می دهد جایزه ای داده خواهد شد و بیت کوین دریافت می کنند. این کار باعث علاقه مند شدن مردم به حسابداری و نگهداری از حساب ها خواهد شد. به این حل کننده های مسئله که پول نیز بدست می آورند ماینر گفته می شود.

ماینر ها نیز با این کار به استخراج بیت کوین می پردازند. اما در اصل هدف از حضور آنها صحیح نگه داشتن حساب ها می باشد. در ادامه بیشتر به مبحث استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت.

miner

miner

به این ترتیب نتیجه می گیریم که بیت کوین یک پول رمزنگاری شده است که با همکاری گروهی از نگهدارنده های حساب مدیریت می شود. و افراد با فرستادن یک کپی از تراکنش به این افراد پول خود را جابه جا خواهند کرد. و این نگهدارنده ها با بررسی امضای دیجیتال و اطمینان از صحیح بودن انتقال از طریق حل یک مسئله ریاضی با یکدیگر به تفاهم رسیده که کدام نسخه ها صحیح و معتبر است. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.