بلاک‌چین و رمزارزها ، دنیای پرداخت‌ها را متحول خواهند ساخت

بلاک‌چین و رمزارزها، دنیای پرداخت‌ها را متحول خواهند ساخت

با پدید آمدن فناوری‌های تازه‌ای مانند بلاک‌چین، انتظارات در دنیای تراکنش‌های مالی تغییرات زیادی کرده است. با وجود این فناوری‌های تازه، امکان برقراری ارتباطات مالی و تراکنش‌ها به طرز شگفت‌انگیزی وارد سطح جدیدی خواهد شد. امکانات و ظرفیت‌هایی که ارائه می‌دهند بسیار متفاوت از فناوری‌های گذشته است و همین باعث شده تا توجه زیادی معطوف به بلاک‌چین و رمزارزها شود.

اما امیدها همراه با بدبینی‌ها و نگرانی‌هایی هم همراه بوده است. برای مثال، موسسات مالی درباره وضعیت آینده خود احساس نگرانی می‌کنند و شاید به بلاک‌چین و رمزارزها به چشم تهدید می‌نگرند. در هر حال، چیزی که عیان است، تغییراتی خواهد بود که به واسطه ظهور فناوری‌های تازه در دنیای پرداخت‌ها رخ می‌دهد.

رمزارزها در مقابل بانک‌ها

رمزارزها که مشهورترین دستاورد فناوری بلاک‌چین هستند با حضور خود می‌توانند سرعت، امنیت و دقت بیشتری را به دنیای پرداخت بیاورند. با گسترش اخبار و شهرت این ارزها، موسسات مالی و بانک‌ها حتی اگر نخواهند هم باید به یافتن ساز و کارهای جدید برای کسب و کار خود فکر کنند. بی‌توجهی به فناوری‌های تازه می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها برای این سازمان‌ها شود و آنها را از میدان فعالیت خارج کند. در نتیجه توجه و بررسی بلاک‌چین و ابزارهای منشعب از آن دیگر یک انتخاب برای بانک‌ها و موسسات مالی نیست بلکه تبدیل به یک ضرورت شده است.

تحولات، در راهِ دنیای پرداخت

شرکت‌های رنگارنگی که در حیطه پرداخت‌های بین‌المللی و داخلی مشغول به فعالیت هستند از مهم‌ترین بازارها و صنایعی هستند که سالانه هزاران میلیارد دلار را به گردش در می‌آورند. بخش اعظمی از تراکنش‌های مالی و ارتباطات اقتصادی که در دنیا صورت می‌گیرد به خاطر وجود واسطه‌هاست. واسطه‌هایی که کارمزدهای کلان دریافت می‌کنند و در قبال این هزینه، محدودیت‌هایی از نظر سرعت انجام تراکنش‌ها دارند. اما با وجود فناوری بلاک‌چین و استفاده از رمزارزها، این موضوع تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.

بیشتر بدانید : بلاک چین به زبان ساده

بلاک‌چین دارای نظامی است که طی آن، امکان تبادل مالی و تراکنش‌هایی عظیم و پرتعداد در عرض چند ثانیه مقدور می‌شود. چنین تراکنش‌هایی بدون دریافت کارمزدهای کلان صورت می‌گیرند و نکته بسیار ارزشمند دیگر درباره آنها، این است که محدودیت و مرزبندی‌های فعلی در نظام پرداخت هم ندارند. یعنی موضوعاتی مانند تحریم، مسدود کردن حساب‌ها برای پشت سر گذاشتن فرایندهای امنیتی زمان‌گیر هم در آنها جایی ندارد. بنابراین، امکان دسترسی افراد و کشورهای مختلف از سراسر دنیا به سیستم پرداختی قابل‌اعتماد به وجود خواهد آمد.

چشم‌انداز پیش روی بلاک‌چین در حوزه پرداخت

بلاک‌چین و رمزارزها، دنیای پرداخت را به زودی متحول خواهند ساخت. ایجاد فرصت‌های برابر برای تمام کشورهای دنیا در مشارکت در مبادلات و معاملات بین‌المللی، بی‌تردید، یکی از بهترین دستاوردهایی است که می‌تواند در اختیار دنیا قرار بگیرد. البته چنین چیزی احتمالا به مذاق بسیاری از قدرت‌های جهانی خوش نخواهد آمد یا به عبارتی دیگر، امکان اینکه سنگ‌اندازی‌هایی سر راه این فناوری صورت بگیرد،

چشم‌انداز پیش روی بلاک‌چین در حوزه پرداخت

چشم‌انداز پیش روی بلاک‌چین در حوزه پرداخت

کاملا وجود دارد. فعلا، هیچ کشور و دولتی به صورت جدی در مقابل این فناوری‌های تازه قد علم نکرده‌اند. احتیاط، کاری است که بیشتر بازیگران صحنه‌های سیاست و اقتصاد در مقابل بلاک‌چین در نظر دارند. برای دیدن دستاوردهای مختلف این فناوری باید کمی منتظر باشیم.

بیشتر بدانید : بلاک چین به زبان ساده

حواندن مطالب مرتبط با ارز دیجیتال در کافه ابی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.