اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

قبل از آن که اتریوم بخرید بهتر است این اطلاعات را در مورد اتریوم داشته باشید. اتریوم پلتفرمی بر مبنای بلاک چین است که به برنامه نویسان امکان ساخت برنامه های غیر متمرکز را می دهد. 

 امروزه اطلاعات شخصی همه ما ، حتی رمزهای عبور و اطلاعات مالی در رایانه های دیگری ذخیره می شود، در سرورها یا سرورهای ابری که متعلق به شرکت هایی همچون آمازون، فیس بوک و یا گوگل می باشد.

حتی این مقاله ها بر روی یک سرور تحت کنترل یک شرکت ذخیره می شوند که هزینه  هایی را در بر می گیرد و به فراخوانی داده ها در زمان لازمک می پردازد. این سرورها به راحتی ما کمک می کنند چرا که این  شرکت ها برای ذخیره سازی و امنیت دادها تیم های متخصصی دارند .

بنابراین باعث حذف هزین های آپ تایم کردن و هاستینگ می شود.

در کنار مزیت های این سرورها آسیب پذیری هایی وجود دارد. چرا که یک هکر یا یک دولت می تواند بدون اجازه شما به فایل های شما دسترسی پیدا کند این به این معنی است که سرقت، پخش و تغییر اطلاعات مهم ممکن است اتفاق بیفتد.

براون بلیندورف ، سازنده سرور Apache توانسته از این خطای اصلی در اینترنت یعنی متمرکز بودن دوری کند. برخی همانند بلیندروف معتقدند که اینترنت همیشه به معنای عدم تمرکز است و باید از ابزارهای جدید اطراف آن از جمله بلاکچین برای دستیابی به اهداف آن استفاده کرد. 

اتریوم یکی از جدیدترین فن آوری هایی است که می توان برای دستیابی به این هدف از آن استفاده کرد.

در حالی که بیت کوین قصد تخریب PayPal و بانکداری آنلاین را دارد هدف اتریوم استفاده از یک بلاکچین برای جایگزینی اشخاص ثالث اینترنتی ( سرورهای ذخیره سازی ، انتقال پول ، ابزارهای پیچیده مالی ) است. 

کامپیوتر جهانی

به طور خلاصه می توان گفت اتریوم قصد دارد یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز باشد. سرورها در اتریوم توسط هزاران گره که در اصطلاح “nodes” نامیده می شوند توسط داوطلبانی در سراسر جهان به یکدیگر متصل می شوند که باعث جایگزین شدن کامپیوتر جهانی می شوند. 

اتریوم چیست

در این چشم انداز اتریوم این قابلیت را برای افراد در سراسر جهان فراهم می کند تا بتوانند خدمات خودرا بر اساس این زیرساخت به حالت رقابتی درآورند. 

به عنوان مثال در هر فروشگاه اپلیکیشن شما مربع های رنگی مختلفی را می بینید که هر کدام نماینده یک بانک مختلف هستند که با اپلیکیشن ها سازگار هستند. این اپلیکیشن ها به شرکت ها ( یا سرورهای شخص ثالث که کنترل اطلاعات را بر عهده دارند )

برای ذخیره سازی اطلاعات کارت اعتباری ، تاریخ خرید و سایر اطلاعات شخصی شما متکی هستند.

برنامه های انتخابی شما توسط این اشخاص ثالث ( سرورها ) مدیریت می شوند. چرا که اپل و گوگل برنامه های خاص قابل دانلود را نگهداری ، مرتب و گاهی حتی سانسور می کنند.  

اما اگر همه برنامه ها بر اساس اتریوم اجرا شود کنترل داده ها و همچنین تمام حقوق مربوط به آن به برنامه نویس و مالک اپلیکیشن بر می گردد. بر اساس این ایده هیچ شخص دیگری نمی تواند کنترل بیشتری بر روی برنامه داشته باشد یا برنامه را سانسور و ممنوع کند. . تنها کاربر قابلیت تغییر در آن را دارد. 

در این تئوری ، کنترلی که مردم در گذشته بر روی اطلاعات داشتند با دسترسی آسان در عصر ارتباطات  ترکیب می شود. و با هر بار ویرایش ، اضافه یا حذف اطلاعات گره های موجود در شبکه نیز تغییر پیدا می کند. 

البته هنوز این ایده با شک و تردید هایی همراه است. اگرچه این اپلیکیشن ها قابل استفاده به نظر می رسند اما هنوز سودمندی ، امنیت ، مقیاس پذیری و تناسب آنها با برنامه هایی که امروزه استفاده می کنیم ثابت نشده است. 

تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم

اتریوم را می توان همانند بیت کوین یک نوع ارز دانست با این تفاوت که کاربردهای اتریوم بسیار گسترده تر و بیشتر است. همین تفاوت در قابلیت ها و اهداف مهمترین وجه تمایز بین این دو کمی باشد. هدف از طراحی بیت کوین ایجاد یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز و همتا به همتا است اما هدف اصلی از طراحی اتریوم ایجاد زیرساختی برای تهیه اپلیکیشن های غیرمتمرکز است.

اتریوم و بیت کوین

اتریوم و بیت کوین

تفاوت دیگر بین بیت کوین و اتریوم این است که بر روی بلاک چین بیت کوین تنها برنامه بیت کوین وجود دارد اما بر روی بلاک چین اتریوم صدها یا هزاران برنامه و سرویس دیگر نیز می توان ایجاد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *