آیا بیت کوین قانونی است؟

آیا بیت کوین قانونی است؟

همانطور که بازار ارزهای دیجیتال در حال پیشرفت است. تنظیم کنندگان در سراسر جهان  بحث و جدل و نظارت بر روی استفاده و تجارت این ارزها در حال افزایش است. این امر بر روی تمام ارهای دیجیتال مخصوصاً بیت کوین تاثیرگذار است. 

تاکنون تعداد کمی از کشور ها بیت کوین را غیر قانونی اعلام کرده اند ولی این به معنای غیر  قانونی بودن بیت کوین نیست.

تنها ژاپن بیت کوین را قانونی نامیده است.

اما این به آان معنا نیست که شما نمی توانید برای پرداخت های آن از بیت کوین استفاده کنید چرا که هیچ کنترلی بر روی مصرف کنندگان و تجار وجود ندارد و استفاده از آن کاملاً اختیاری می باشد. 

سایر حوزه های قضایی همچنان در حال بررسی و اقداماتی هستند. رویکرد ها متفاوت است: برخی از کشورهای کوچکتر همچون زیمبابوه نسبت به صدور بیانیه مربوط به قانونی بودن بیت کوین هنوز دارای شک و تردید هستند.

موسسات بزرگتری چون کمسیون اروپا نیاز به بحث و گفت و گو در مورد بیت کوین ا درک کرده اند. در حالی که بانک مرکزی اروپا ( ECB) معتقدند که بازار های ارز دیجیتال هنوز به اندازه کافی ساالم نیستند. ( در حالی که بیت کوین با عمر تقریباً ۱۰ ساله خود به بلوغ کافی رسیده است. ) 

سوال دیگری که در برخی از کشورها مطرح شده است این است؟

که آیا در کشورهایی که تنظیم کننده های مالی از ارز دیجیتال چشم پوشی کرده اند باید بانک های مرکزی نیز از آن چشم پوشی کنند؟ در بعضی کشورها این دو یکسیان هستند اما در کشور های توسعه یافته آن ها نهاد های جداگانه ای هستند و مجوزهای مجزا دارند. 

یکی دیگر از مطالبی که باعث ایجاد تفرقه شده است این است که آیا بیت کوین باید بر اساس قوانین ملی یا بین المللی تنظیم شود. فرانسه با برگزاری نشست G20 که یک انجمن بین المللی برای دولت ها و بانک های مرکزی است در آوریل ۲۰۱۸ به بحث در مورد ایجاد پارامترهای مورد نظر می پردازد. 

آیا بیت کوین قانونی است؟

آیا بیت کوین قانونی است؟

تمایز بیشتری بین قوانین ارزهای دیجیتال ( قانونی بودن آنها ) و کسب و کار های بر اساس ارز دیجیتال ( آیا نیاز به مجوز دارند یا خیر ) باید به وجود بیاید. در برخی کشور ها این قوانین برای هر دو یکسان هستند و در برخی دیگر به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اند. 

در زیر خلاصه ای از بیانه های کشورهای مختلف وجود دارد: 

این مطلب در  ۲۱ march 2018 بروز رسانی شده است. 

استرالیا: 

در اکتبر سال ۲۰۱۷ مجلس سنا در استرالیا لایحه ای برای ومبارزه با پولشویی و مبادلات بدون مجوز وضع کرد و در همین ماه مقامات مالیاتی این کشور مالیات بیت کوین را حذف کردند که باعث رشد مبادلات بیت کوین شد. 

در سال ۲۰۱۷ خرید و فروش ها و مبادلات ارزهای رمزنگاری شده باید در اداره اطلاعات مالی کشور استرالیا ثبت می شد. 

با این حال اقدامات بعدی در این زمینه بعید به نظر می رسد چرا که مقامات بانک مرکزی اخیراً اظهار داشته اند برای استفاده از ارزهای دیجیتال قوانین خاصی لازم نیست. 

آرژانتین

با وجود یک اکوسیستم قوی بیت کوین در این کشور ، هنوز مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال تدوین نشده است. هرچند بانک مرکزی در مورد خطرات مربوط به آنها هشدار رسمی صادر کرده است.

بنگلادش

در سال ۲۰۱۵ بنگلادش به صورت خیلی واضح استفاده از ارز های دیجیتال را یک “قانون شکنی قابل مجازات” اعلام کرد. 

بولیوی

در سال ۲۰۱۴ بانک مرکزی بولیوی استفاده از هر ارز یا پولی را مه توسط دولت صادر نشده باشد ممنوع اعلام کرد.

کانادا

کانادا یکی از اولین کشورهایی است که با تصویب Bill C-31 در سال ۲۰۱۴ تجارت ارز مجازی را به عنوان خدمات پولی در کسب و کار  تعریف کرد و مردم را مجبور به رعایت مقررات ضد پول شویی و تائید هویت مشتریان کرد. 

دولت کانادا مشخص کرد که بیت کوین غیرقانونی نیست و مقامات مالیاتی ، مالیات معاملات مالی بیت کوین را بر اساس نوع فعالیت تعیین کردند. 

چین

در حالی که چین بیت کوین را ممنوع اعلام کرده و مبادلات آن را مختل کرده است. اما این ممنوعیت فقط برای بانک ها و کارمندان می باشد و این کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین تجارت بیت کوین را دارد. و استفاده از بیت کوین در اکثر معاملات این کشور نظیر OKCoin , Huobi , BTC China , ViaBTC  در برابر یوان چین (پول رایج این کشور) قرار گرفت. 

همچنین به نظر می رسد امتیازاتی نظیر برق ارزان و کسر مالیات در این کشور به ماینر های بیت کوین داده می شود.

اکوادور

در سال ۲۰۱۴ مجمع ملی آکوادور بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز  را ممنوع اعلام کرده و دست.العمل های جدیدی برای ایجاد یک ارز جدید د.ولتی ایجاد کرد.

مصر

در ژانویه ۲۰۱۸، Grand Mufti اعلام کرد که تجارت ارزهای دیجیتال به علت ریسک های اسلامی آن ممنوع است و در حالی که این الزام قانونی نبود اما یک عقیده شرعی دانست.

اروپا

اتحادیه اروپا مقرراتی برای ارزهای دیجیتالی در تهیه پیش نویس قوانین بخش خصوصی  در نظر گرفت. این دولت فعلا تمرکز خود را بر روی یادگیری قبل از تنظیم قوانین و با توجه به ارتقا نوآوری و نیازهای اکوسیستم گذاشته است. 

با توجه به اشتیاق این دولت برای سرکوب کردن پولشویی از طریق ارزهای دیجیتالی ، در حال  تدوین قوانین قضایی پیچیده برای  دارایی های بدون حد و مرز هستند. در اواخر سال ۲۰۱۷ یکی از مقامات بانک مرکزی اظهار داشت که موسسه بیت کوین را به عنوان یک تهدید نادیده نگرفته ، اما هنوز بانک مرکزی اروپا بیت کوین را برای تنظیم قوانین بزرگ و بالغ نمی بیند. 

آیا بیت کوین قانونی است؟کشور های G20

شامل ۲۰ تا از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی دنیاست. این اجلاس اخیراً توجه خود را به ارز دیجیتال معطوف کرده اند و متعهد شده اند که قوانینی را در ژوئیه ۲۰۱۸ به عنوان اولین گام خود در این جهت تنظیم کنند.

هندوستان

بانک مرکزی هند نیز یک هشدار رسمی در مورد بیت کوین صادر کرده است. در سال۲۰۱۷ وزیر دارایی این کشور در مصاحبه ای اعلام کرد مه بیت کوین غیر قانونی است. اما هنوز دولت هیچ مقرراتی برای پوشش دادن ارزهای دیجیتال تدوین نکرده است.

ژاپن

ژاپن اولین کشوری بود که خیلی صریح بیت کوین را قانونی اعلام کرد. تصویب این قانون در سال ۲۰۱۷ مبارزه از پولشویی و تائید هویت مشتریان را به ارمغان آورد. 

اخیراً اداره خدمات مالی دو مورد از صرافی های ارز را تعلیق و به پنج مورد دیگر مجوز اقدامات امنیتی داده است.  این گروه همچنین یک گروه تحقیقاتی را برای ارزهای دیجیتالی ایجاد کرده است که هدف آنها بررسی مسائل بنیادی در مورد بیت کوین و دیگر ارزهاست.

قرقیزستان

بانک ملی قرقیزستان در سال ۲۰۱۴ اعلام کرده است که استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات خلاف قانون است.

مالزی

کمسیون اوراق بهادار به همراه بانک مرکزی در حال تهیه چهارچوبی برای قوانین ارزهای دیجیتال می باشند.

مکزیک

در سال ۲۰۱۴ بانک مرکزی مکزیک بیانه ای صادر کرد که در آن بانک ها را از خرید و فروش ارزهای دیجیتالی منع کرد. وزیر مالی توضیح داد که اگر بیت کوین غیر قانونی نبود و می توانست برای پرداخت ها مورد استفاده قرار گیرد پولشویی را محدود می کرد.

در پایان سال ۲۰۱۷ مجلس ملی مکزیک لایحه ای را تصویب کرده که مبادلات بیت کوین  تحت نظارت بانک مرکزی قرار خواهد گرفت. 

مراکش

در پایان سال  ۲۰۱۷ ، اداره امور ارزهای خارجی اعلام کرد استفاده از ارزهای دیجیتال خلاف مقررات است و استفاده از آن جریمه دارد. 

نامیبیا

این کشور از معدود کشورهایی است که به صراحت خرید و فروش بیت کوین را غیر قانونی خوانده است.

نیجریه

در حالی که بانک های نیجریه از خرید و فروش ارزهای مجازی منع شده اند ، بانک مرکزی این کشور بر روی موضع رسمی خود در استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت کار می کند. 

روسیه

انتظار می رود در اواسط سال ۲۰۱۸ قوانینی برای ارزهای دیجیتالی از سوی تنظیم کننده های مالی Duma پیش بینی شود. به نظر می رسد که تمرکز دولت روسیه بر روی حفاظت از شهروندان از کلاهبرداری می باشد. 

آیا بیت کوین قانونی است؟تلاش های Duma توسط شخص پوتین پشتیبانی می شود و خواستار یک فضای تک پرداختی در اتحادیه اوراسیا (کشور هایی همچون ارمنستان ، بلاروس ، و غیره) و افزایش کنترل بر فروش ژتون ها و صدور مجوز برای استخراج بیت کوین است.

سنگاپور

گزارش شده که اداره مالی سنگاپور قوانین جدیدی را برای محافظت کردن از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نیاز دارد  در حالی که به نظر نمی رسد ارزهای دیجیتال را ممنوع کند چرا که در نظر دارد قوانین مربوط به پولشویی و تروریست های مالی را بررسی کند.

بانک مرکزی این کشور برای پرداخت بیت کوین بر روی یک چارچوب قانونی کار می کند و هشدارهایی برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین ارائه داده است.

آفریقای جنوبی

در سال ۲۰۱۷ بانک مرکزی آفریقای جنوبی یک رویکرد جدیدی را ارائه کرد و یک پیش نویس از قوانین ارزهای دیجیتال با تعداد معدودی از تازه کار های خود امتحان کرد. 

کره شمالی 

در اوایل سال ۲۰۱۸  کره جنوبی حساب های ارز دیجیتال ناشناس را ممنوع کرد. برای جلوگیری از گمانه زنی ها در مورد ارز دیجیتال مقامات در حال افزایش نظارت بر روی مبادلات ( که شامل طرح صدور مجوز است ) می باشند. اگر چه مدیر خدمات کنترل مالی گفته است که دولت باید معاملات عادی ارزهای دیجیتال را کنترل کند.  

در یک تغییر استراتژی جالب گزارشی حاکی از آن است که مقامات مالی این کشور در حال مذاکره با ژاپن و چین  در زمینه نظارت بر روی سرمایه گذاری های ارز دیجیتال هستند. 

انگلستان

بنیاد مدیریت مالی بریتانیا (FCA) بیت کوین را به عنوان یک ارز مناسب دیده و قصد دارد به تنظیم قوانینی در رابطه با آن بپردازد و اشاره کرده است که این قوانین برای نظارت بر مشتقات بیت کوین و حفاظت از مصرف کنندگان می باشد.

ایالت متحده آمریکا

آمریکا بیشترین استفاده را در مورد ارزهای دیجیتال و بیت کوین داشته است.  و مراکز بسیار زیاد ، تعداد بسیار زیادی دستگاه ATM و استارت آپ های زیادی در رابطه با بیت کوین و بلاک چین دارد. بسیاری از کشور ها منتظر اتخاذ تصمیمات این کشور در رابطه با بیت کوین هستند تا پیرو آن باشند. 

اوکراین

لین دولت یک گروه کاری برای تنظیم قوانینی از جمله اینکه چه سازمان هایی می توانند به ارز دیجیتال نظارت و دسترسی داشته باشند ایجاد کرده است. 

ایران

هرچند هنوز ارزهای دیجیتالی از نظر دولت ایران قانونی شناحته نشده است اما با توجه به منافع اقتصادی که این ارزها برای ایران خواهند داشت اخیراً دولت و بانک مرکزی در حال تهیه چهارچوبی برای قوانین می باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.