آموزش جامع بازاریابی اینستاگرام

instagram

اینستاگرام بدون شک یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی کشور است. این شبکه تقریباً ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه داشته و بیش از ۸ میلیون حساب کسب و کاری در آن به طور رسمی ثبت شده است. هدف برندها این است که استراتژی بازاریابی آنها دموگرافی های مورد نظر در این شبکه های اجتماعی را هدف قرار داده و با درگیر کردن کاربران، از شبکه های اجتماعی نهایت بهره را ببرند.

%۶۰ کاربران اینستاگرام ۱۸ تا ۲۹ ساله هستند

این یعنی اینستاگرام شبکه ای بسیار رقابتی برای جذب کاربران این گروه سنی است. این درصد نیز روز به روز در حال افزایش است و برندها فرصتی بی نظیر برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبین نوجوان و جوان پیدا کرده اند.

اما فقط با پست کردن عکس های زیبا در این شبکه نمی توان به موفقیت رسید؛ موفقیت در این شبکه ملزم به وجود یک استراتژی فکر شده، هویت برند قوی (که با جلوه های بصری هماهنگی زیادی داشته) و همچنین مدیریت صحیح است. در آموزش جامع بازاریابی اینستاگرام به شما کمک می کنیم تا یک استراتژی بازاریابی با اهداف مشخص و با نتایج قابل اندازه گیری ایجاد کنید.

هدفگذاریهدفگذاری

قبل از هر کاری ببینید در این شبکه به چه چیزی می خواهید برسید؟ هدف شما از فعالیت در اینستاگرام چیست؟ فارغ از اینکه حرفه ای هستید یا آماتور، پاسخ دادن به سؤالات زیر برای تدوین یک استراتژی بازاریابی برای اینستاگرام ضروری است:

 • به کمک اینستاگرام چه کاری می توانید بکنید که با دیگر شبکه ها نمی توانید؟
 • مخاطب هدف شما چه کسی است و چه تعداد از مخاطبین هدف شما در این شبکه به طور مستمر فعالیت می کنند؟
 • چگونه اینستاگرام را با دیگر شبکه های اجتماعی هماهنگ می کنید؟

اینستاگرام؛ شبکه ای خاصاینستاگرام؛ شبکه ای خاص

تمرکز اینستاگرام بر تصاویر آن را تبدیل به پلتفرم خاصی کرده که می توان به کمک آن علاوه بر نمایش محصولات یا خدمات، افراد دخیل در برند و فرهنگ کاری آنها را نیز به تصویر کشید. ماهیت آن نیز که به نوعی تماماً وابسته به موبایل است سبب شده تا بتوان به آسانی لحظات را ثبت کرده و به اشتراک بگذارید. این مورد باعث می شود تا به شکل نزدیک تری با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. بزرگ ترین نقطه قوت آن این است که در نگاه کاربر خودمانی تر و روزمره تر از دیگر برندها به نظر می آیید.

بسته به زمینه کاری، برند و شاخص های کلیدی عملکرد آن، استراتژی بازاریابی شما باید حتماً چند مورد از اهداف زیر را شامل شود:

 • افزایش آگاهی عمومی
 • به تصویر کشیدن فرهنگ کاری برند
 • معرفی اعضای تیم و جذب استعدادهای جدید
 • افزایش مشارکت مشتریان و وفادار کردن آنها
 • نمایش محصولات و خدمات
 • بهبود و تکمیل اتفاقات و رویدادهای برگزار شده
 • تشویق کاربران به مشارکت بیشتر
 • به اشتراک گذاری اخبار شرکت یا زمینه کاری
 • ساخت جامعه ای پویاتر از کابران
 • برقراری ارتباط با شخصیت های مهم
 • افزایش فروش به کمک بالا بردن ترافیک

ایجاد استراتژی محتوا برای اینستاگرامآموزش ایجاد استراتژی محتوا برای اینستاگرام

تولید محتوای مفید، پایه حضور قدرتمند در این شبکه است. اکثر کمپانی های B2C از اینستاگرام به عنوان ابزاری برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کنند. شرکت های B2B نیز معمولاً بر نمایش فرهنگ کاری و تیم سازی تمرکز می کنند. بهترین رویکرد، رویکردی است که به بهترین نحو برند شما را به تصویر بکشد. با توجه به مخاطبین هدف و اهداف خود، باید استراتژی ای ایجاد کنید که محوریت آن تولید محتوای چشمگیر و منظم برای مخاطبین باشد.

برای تولید محتوای مفید و مؤثر برای اینستاگرام کارهای زیر را باید انجام دهید

ساخت قالب محتوا

اهداف خود را بررسی کرده و ببینید کدام جنبه های برند خود را می خواهید در اینستاگرام به تصویر بکشید. محصولات، خدمات، اعضای تیم و فرهنگ کاری همه موضوعات خوبی برای تولید محتوا و سرمایه گذاری در طولانی مدت هستند. زمانی که لیستی از قالب های محتوایی دلخواه ایجاد کردید در مورد موضوعات ویدیوها و تصاویر بارش فکری کنید.

قالب محتوا باید به شکل تصویری با صدای برند هماهنگ باشد. مثلاً شرکت Pantone از یک قالب محتوای یکسان در تمام پست های خود استفاده می کند:

ساخت قالب محتواقالب محتوای زیبا و یکدست Pantone

استفاده از رنگ های روشن و زنده در پست ها سبب تأکید بیشتر بر محصولات شده و میزان تعاملات کاربران (کلیک ها و ترافیک) را بالا می برد. آیا می دانستید استفاده از چهره های خندان در تصاویر منجر به افزایش درصد لایک ها تا ۳۸ درصد خواهد شد؟

قالب محتوای خود را پیرامون موضوعاتی ایجاد کنید که می دانید جذاب هستند. برای سنجش محتواها و شناسایی قالبی که منجر به افزایش مشارکت کاربران شود، از ابزارهای آنالیتیکس استفاده کنید. زمانی که قالب محتوای مناسب را با بررسی آمارها پیدا کردید به تولید محتوا حول فقط همان قالب بپردازید.

مشخص کردن فرمت محتوا و نرخ تکرار آن

اینستاگرام یک شبکه عکس محور بود اما بعداً قابلیت ارسال ویدیو هم به آن اضافه شد. برای افزایش مشارکت کاربران بهتر است محتواها را هم به صورت عکس و هم به صورت ویدیو تولید کنید. مثلاً اگر استفاده از ویدیو باعث می شود داستان محصول را جذاب تر بیان کنید از آن بیشتر استفاده کنید.

ولی اگر تخصص تولید ویدیوهای باکیفیت را ندارید بهتر است فقط برای کمپین ها و رویدادهای مهم ویدیو تولید کنید. فراموش نکنید وقتی می خواهید با اینستاگرام کار کنید کیفیت بالا را اولویت کنید. کاملاً ارزش دارد که زمان بیشتری صرف کرده و بهترین ویدیو را تولید کنید. علاوه بر استفاده از نسخه پایه اینستاگرام می توانید از نرم افزارهای جانبی آن هم برای تولید محتوای بهتر استفاده کنید:

 • Hyperlapse: به کمک این نرم افزار می توانید ویدیوهای گذر زمان یا time-lapse تولید کنید.
 • Layout: ترکیب عکس و ویدیو و تولید محتوای ترکیبی.
 • Boomerang: می توانید ویدیو را جلو و عقب برده و ویدیو را تکرار کنید.

به کمک ابزارهای بالا می توانید بدون استفاده از نرم افزارهای پیچیده گرافیکی ویدیوهای جذابی بسازید.

فرمت محتوا و نرخ تکرار آن

نمونه یک ویدیوی خلاقانه در اینستاگرام

ایجاد یک تقویم محتوایی انعطاف پذیر

برای داشتن حضوری فعال در اینستاگرام باید برای ارسال محتواها برنامه داشته باشید. ساعت هایی که مخاطبین بیشترین فعالیت را در اینستاگرام می کنند پیدا کرده و در آن زمان ها پست ارسال کنید. سپس یک تقویم محتوایی ایجاد کرده و در آن قالب ها، تاریخ های مهم و کمپین ها را مشخص کنید. متأسفانه با خود اینستاگرام نمی توانید پست ها را زمانبندی کنید اما می توانید آنها را از قبل آماده کرده و در تاریخ های مشخص شده منتشر کنید.

بهترین محتواها آنهایی هستند که برای برجسته کردن فرهنگ کسب و کار یا رویدادها تولید می شوند و وسواس خیلی زیادی روی آنها نداشته اید. برای جذوب کردن هر چه بیشتر کاربران در زمان ایوینت ها یا رویدادها، ویدیوهای خود را سریعاً منتشر کنید یا به صورت زنده قرار دهید و محتواهای از پیش آماده شده را مابین آنها ارسال کنید.

پست شرکت WeWork از یک روز کاری همیشگی، مثالی از نمایش فرهنگ کاری است

استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران (UGC)

اگر مخاطبین شما پست هایی در مورد برند شما منتشر کرده اند، می توانید با به اشتراک گذاری آنها روابط خود را با مخاطبین صمیمی  تر کرده و آنها را تشویق کنید تا پست های بیشتری از شما منتشر کنند. بسیاری از برندها از همین روش برای تولید محتوای اصلی خود استفاده می کنند. مثلاً برند GoPro یا حتی Instagram استفاده بسیار زیادی از محتواهای UGC می کنند. AirBnB نیز برندی است که تماماً از محتواهای UGC استفاده می کند.

ولی فراموش نکنید که باید از پست هایی استفاده کنید که با ظواهر برند شما هماهنگ هستند. قبل از استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر حساب او را چک کنید تا از تولید محتوای مناسب توسط او اطمینان حاصل کنید. نام کاربر را در تصویر به صورت کپشن قرار دهید و بقیه کاربران را برای تولید محتوا از خود تشویق کنید.

زمان انتشار و جریان کارها

زمان انتشار و جریان کارها

مشخص کردن دستورالعمل برای سبک، زمان انتشار و جریان کارها

داشتن صدای برند یکسان در شبکه های اجتماعی کلید ساختن یک برند قوی است. حتی اگر فقط یک نفر هم مسئول حساب اینستاگرام شما است، مشخص کردن دستورالعمل برای ساختار پست ها، کپشن ها و فیلترها کمک می کند تا ارسال ها را به طور مرتب انجام داده و برند خود را منظم و باثبات نشان دهید.

نکاتی برای اضافه کردن سبک (استایل) به استراتژی بازاریابی اینستاگرام

توجه به ظواهر برند

به ظواهر برند خود مثل لوگو، سایت، المان های گرافیکی، تصاویر و … توجه کنید. باید یک پالت رنگ برای برند خود مشخص کرده و تیره یا روشن بودن عکس ها را مشخص کنید. نوع عکس ها، افکت های ویرایش تصویر و فیلترهایی که استفاده می کنید هم باید از ظاهر برند پیروی کنند.

ترکیب بندی برند خود را بدانید

هیچ کس به طور مادرزادی عکاس نیست و عکسبرداری مهارتی اکتسابی است که به راحتی می توان آن را یاد گرفت. هنگام عکسبرداری به هماهنگی عناصر موجود در کادر توجه کنید تا حس هارمونی در کاربر ایجاد کنید.

مواردی که باید به آنها توجه کنید عبارت اند از:

 • پس زمینه ها،
 • بالانس کردن فضای سفید،
 • مشخص کردن رنگ یا رنگ های غالب،
 • موضوع عکس،

یکی از برندهایی که همیشه از ترکیب بندی مرتب و مشخصی پیروی کرده MailChimp است؛ اینستاگرام آنها پر از عکس ها، ویدیوها و گیف های مختلف است که در آنها از یک پس زمینه ساده با یک رنگ غالب استفاده شده است. با این کار موضوع عکس برجسته می شود.

به هارمونی و رنگ بندی شاد و جذاب تصاویر دقت کنید

فیلترهای مناسب را پیدا کنید

به کمک فیلترها می توان افکت های جالبی به عکس ها و ویدیوها اضافه کرد. بهترین فیلترهایی که به ظاهر برند شما می خورند را پیدا کرده و محتواها را از نظر بصری هماهنگ و مرتب کنید. اگر هنوز نتوانسته اید ظاهر برند خود را پیدا کنید پیشنهاد می کنیم به حساب برندهای دیگر نگاهی انداخته و از آنها الهام بگیرید. همیشه سایز عکس ها را به درستی انتخاب کنید (۱۰۸۰×۱۰۸۰). همچنین از تصاویر با رزولوشن بالا استفاده کنید. استفاده از ابزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ می تواند در این کار به شما کمک کننده باشد.

کپشن های خوب بنویسید

به روش های مختلفی می توان کپشن نوشت اما توجه کنید که محدودیت کاراکترها ۲۲۰۰ کلمه است و در موبایل فقط ۳ خط متن قابل خواندن بوده و باقی آن به صورت Read More نمایش داده می شود. اما همان ۳ خط هم اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد. بسیاری از افراد کپشن ها را حذف می کنند اما برای برند نباید چنین کاری کرد چون قسمت مهمی از داستان برند را می توان از همین طریق بازگو کرد. نگاه کردن به کتابی که فقط از تصاویر تشکیل شده خوب است اما اگر زیر هر عکس چند خط نوشته هم اضافه کنیم، کتاب داستانی جذاب ایجاد کرده ایم. در ۳ خط اول مهم ترین پیام خود را بنویسید و به کمک کپشن توجه کاربران را به خود جلب کرده و آنها را به انجام کار تشویق کنید. در این قسمت فضای خوبی برای پیام رسانی هدفمند و مؤثر دارید.

هشتگ های قوی ایجاد کنید

برای ایجاد قوی ترین هشتگ ها باید آنها را کوتاه و خوانا ایجاد کرده و در معرض دید قرار دهید. به کمک هشتگ ها می توان فالوورهای جدید جذب کرده و میزان مشارکت کاربران در پست ها را افزایش داد. هشتگ ها فرصتی عالی برای تشویق کاربران به تولید محتوا از شما هستند و آگاهی عمومی از برند را هم زیاد می کند. به کمک ابزارهای آنالیتیکس کلمات کلیدی و هشتگ های قوی را شناسایی کرده و از اینکه محتوای شما در حال درگیر کردن کاربران هست یا نه اطمینان حاصل کنید.

موقعیت مکانی را فراموش نکنید

تگ کردن موقعیت مکانی در عکس روش دیگری برای افزایش آگاهی عمومی برند است. با تگ کردن تصاویر خود به کاربران جدید اجازه می دهید تا شما را بوسیله موقعیت مکانی پیدا کنند.پست هایی که موقعیت مکانی در آنها تگ شده ۷۹ درصد بیشتر از پست های بدون موقعیت مکانی توجه کاربران را به خود جلب می کنند. استفاده از تگ موقعیت مکانی خصوصاً برای زمان هایی که در همایش یا رویدادها به سر برده یا قصد دارید مکان خاصی را ترویج کنید مهم تر می شود. با این کار می فهمید که نرخ مشارکت کاربران برای آن منطقه خاص چقدر بوده است.

موقعیت مکانی

موقعیت مکانی

 

تبلیغ گوشی آیفون با استفاده از موقعیت مکانی و محتواهای تولید شده توسط کاربران

پست های اینستاگرام را در دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

حساب اینستاگرام خود را می توانید به شبکه های اجتماعی دیگر از جمله فیسبوک و توئیتر متصل کرده و به سادگی پست های آن را به شبکه های اجتماعی دیگر هم ارسال کنید. با این کار هم پست ها را در شبکه های مختلف ارسال و هم ایسنتاگرام خود را ترویج کرده اید.

اعضای تیم و وظایف را مشخص کنید

تمرکز حساب اصلی اینستاگرام شما باید روی بازاریابی باشد اما می توانید به دیگر اعضای تیم هم اجازه دهید تا پست های ارزشمندی در آن ارسال کنند. بسته به وظایف هر فرد و اهدافی که دارید چندین تیم تشکیل داده و کار تولید محتوا، انتشار، مدیریت شبکه و تحلیل را بین آنها تقسیم کنید. اگر برند یا سازمان شما به گونه ای است که قبل از انتشار پست ها کسی باید آنها را بررسی و تأیید کند، پروسه ای برای تأیید آنها ایجاد کنید. ولی فراموش نکنید که یکی از اهداف اصلی استفاده از اینستاگرام، تولید و انتشار محتوا بصورت آنی است، بنابراین هنگام همایش ها و رویدادها پست ها را سریع منتشر کنید تا از جریان عقب نمانید.

تشویق کاربران به مشارکت و مشخص کردن دستورالعمل های مدیریت شبکه

از به اشتراک گذاری محتواهای UGC گرفته تا تشویق کاربران به ارسال نظر و ایجاد جامعه مجازی، از اینستاگرام می توان استفاده های مفیدی برای افزایش مشارکت کاربران کرد. اگر فقط به ارسال پست تمرکز کنید و برای تشویق کاربران به مشارکت برنامه ای نداشته باشید فرصت رشد کردن را از دست می دهید.

چگونه کاربران را به مشارکت در پست ها تشویق کنیم؟

بخش Bio و لینک ها را بهینه کنید

در قسمت Bio یا همان درباره من فقط در حد ۱۵۰ کاراکتر اجازه دارید تا در مورد برند خود توضیحات ارائه دهید، بنابراین فقط بر مهم ترین مسائل تمرکز کنید. یکی از کارهای خوبی که می توانید در قسمت درباره من انجام دهید اطلاع رسانی های به درد بخور به کاربر است؛ مثلاً یکی از هشتگ های محبوب خود را در این بخش گذاشته و به کاربران خبر دهید که چطور می توانند پست های شما را پیدا کرده و آنها را به اشتراک بگذارند.

بخش Bio و لینک ها

بخش Bio و لینک ها

حساب برند قدیمی Polaroid و استفاده بهینه از بخش بایو

فقط یک لینک می توانید در قسمت bio قرار دهید، بنابراین اگر هدف شما افزایش ترافیک یک پست خاص است می توانید لینک را در این قسمت از پروفایل خود گذاشته و در کپشن پست های آینده متن “link in bio” را بنویسید.

حساب برندها و افراد معروف (اینفلوئنسرها) را دنبال کنید

بسته به نوع کسب و کار و اهدافی که دارید حساب برندهای معروف و محبوب را دنبال کنید. مثلاً اگر برند لباس هستید فالو کردن محبوب ترین وبلاگ های مد و فشن ایده خیلی خوبی است. با این کار نه تنها از آخرین اخبار صنعت خود آگاه شده و از محتواهای آنها استفاده می کنید، بلکه برای تولید محتوا نیز الگو می گیرید. با دنبال کردن حساب افراد و برندهای معروف، اینستاگرام حساب های مرتبط و بیشتر را در قسمت Suggested به شما پیشنهاد می دهد.

instagramعلاوه بر اینها دستورالعمل مشخصی برای اینکه قرار است کدام حساب ها را دنبال کرده و کدام حساب ها را دنبال نکنید ایجاد کنید. به طور کلی هر حسابی را که می خواهید فالوو کنید را کاملاً بررسی کرده تا از مناسب بودن آن برای برند و مخاطبین خود مطمئن شوید.

مدیریت مشارکت کاربران و پیام ها

اگر کاربران مشارکت زیادی در صفحه اینستاگرام شما می کنند حتماً پیغام های زیادی هم دریافت می کنید. برای پیام هایی که نیاز به پاسخ دادن دارند بهتر است پیام ها را دسته بندی کرده و برای هر کدام پساخ مناسبی ایجاد کنید:

 • پیام های مربوط به پشتیبانی یا خدمات مشتری
 • انتقادات و پیشنهادات
 • درخواست شغلی
 • بخش فروش
 • اسپم
 • instagram

بعضی پیام ها برای حل و فصل نیاز به ارسال به پلتفرم دیگری دارند. مثلاً پیام های بخش پشتیبانی را بهتر است از طریق ایمیل، تلفن یا چت زنده پاسخ دهید.

کلمات کلیدی برند خود و غلط های املایی را پیدا کنید

یکی از بهترین روش های فهمیدن اینکه آیا کاربران در حال صحبت کردن در مورد برند ما هستند یا نه، شناسایی کلمات کلید مرتبط به برند است. این کلمات کلیدی شامل:

 • اسم برند
 • غلط های املایی رایج
 • نام محصولات، خدمات یا رویدادها
 • کلمات مرتبط با زمینه کاری شما

هستند. به کمک ابزارهای آنالیتیکس کلمات کلیدی مهم را پیدا کرده و در مورد آنها تصمیم گیری کنید.

استفاده از Instagram Stories برای تست محتوا

قابلیت داستان یا استوریز اینستاگرام روزانه صدها میلیون کاربر فعال داشته و این رقم در حال افزایش است. به کمک این قابلیت می توان محتوای لحظه ای منتشر کرد. همچنین در آنها می توان لینک ها یا دکمه های فراخوانی به لندینگ پیج های دیگر را هم قرار داد. توصیه می شود محتواها را خوانا، در دسترس و قابل فهم ایجاد کنید تا کاربران دفعه بعدی که استوری قرار می دهید بیخیال خواندن آن نشوند.

Instagram Storiesاگر تاکنون از استوریز استفاده نکرده اید بهتر است قبل از انتشار محتوای گسترده برای کاربران کمی با آن آشنا شده و ایده های مختلف را در آن امتحان کنید تا به بهترین ایده برسید. فراموش نکنید تا محتوای استوریز را با بقیه محتواهای اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرام خود هماهنگ کنید تا از گیج شدن کاربران جلوگیری کنید.

نتایج بازاریابی اینستاگرام خود را تحلیل کنید

می توانید با آمار گرفتن از عملکرد پست ها و میزان رشد فالوورها، بازاریابی اینستاگرام خود را با گذشت زمان بهتر و بهتر کنید. با این کار محتواهایی که مخاطبین دوست دارند را تولید کرده و کمپین های آینده را هم بهینه می کنید. با ایجاد استراتژی بازاریابی اینستاگرام و کسب تجربه، تولید محتوای مفید، شکل انجام کارها و نحوه افزایش مشارکت کاربران را یاد خواهید گرفت.

instagramفراموش نکنید هیچ استراتژی ای مثل دیگری نیست، اما در این آموزش سعی کردیم تا مهم ترین نکات و گام هایی که می توان به کمک آنها خود را از دیگران متمایز کنید را به شما توضیح دهیم. برندسازی و افزایش فالوور واقعی در اینستاگرام کار مشکلی است؛ اما با گرفتار نشدن به مشکلات رایج می توانید داستانی جذاب برای مخاطبین تعریف کرده و آنها را به مشارکت هر چه بیشتر تشویق کنید.

حتما بخوانید :

آموزش استفاده از قابلیت موزیک در استوری اینستاگرام

چگونه از اینستاگرام به صورت مفیدتر استفاده کنیم؟

چطور نمره PageSpeed Insights وبسایتم رو بالاتر ببرم ؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.